Opera Bałtycka w Gdańsku obchodzi w tym roku 70-lecie powstania. Przedstawienia, które mają uczcić ten jubileusz, zaplanowano na 20 listopada. Będą to trzy jednoaktówki z muzyką Claude'a Debussy’ego, Arthura Honeggera i Igora Strawińskiego.
Za początek istnienia Opery Bałtyckiej w Gdańsku uznaje się premierę "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego w reżyserii Wiktora Brégy, pod kierownictwem muzycznym Zygmunta Latoszewskiego, wystawioną 28 czerwca 1950 r. Scenografia była dziełem Karola Gajewskiego, a choreografia Janiny Jarzynówny-Sobczak. Spektakl wystawiło wówczas Studio Operowe Państwowej Filharmonii Bałtyckiej.
"Zachęcamy widzów, aby sięgnęli do otchłani swojej pamięci, zajrzeli do szuflad i sprawdzili, czy mają jakieś pamiątki, takie jak np. zdjęcia czy autografy związane z historią Opery Bałtyckiej. Chcemy z tych unikatowych często wspomnień stworzyć ludzką historię naszej placówki" – mówi Anna Niwińska.
"Przez ten czas zaprezentowaliśmy publiczności 285 premier spektakli" – poinformowała PAP p.o. kierownik działu promocji i marketingu Opery Bałtyckiej (OP) Anna Niwińska.
Z powodu obostrzeń związanych z epidemią Opera Bałtycka wznowi działalnością po kilku miesiącach 21 sierpnia premierą opery "Wehikuł czasu" Francesco Bottigliero.
Specjalnie na jubileusz 70-lecia Opera Bałtycka przygotowuje trzy jednoaktówki, których premiera odbędzie się 20 listopada.
"Będą to: +Syn marnotrawny+ Claude'a Debussy’ego, +Judyta+ Arthura Honeggera i +Święto wiosny+ Igora Strawińskiego. Poprzez taki zestaw jednoaktówek chcemy pokazać publiczności kunszt wszystkich zespołów artystycznych występujących na co dzień w Operze Bałtyckiej. Na scenie pojawią się soliści, chór, orkiestra i balet" – wyjaśniła Niwińska.
Za stronę muzyczną spektakli będzie odpowiadał pochodzący z Brazylii dyrektor muzyczny OP José Maria Florencio. Reżyserem operowych "Judyty" i "Syna marnotrawnego" jest dyrektor gdańskiej placówki Romuald Wicza-Pokojski, a choreografię do baletu "Święto wiosny" przygotowuje Ewa Wycichowska.
Z okazji jubileuszu Opera Bałtycka chce również opracować z widzami internetowy leksykon.
"Zachęcamy widzów, aby sięgnęli do otchłani swojej pamięci, zajrzeli do szuflad i sprawdzili, czy mają jakieś pamiątki, takie jak np. zdjęcia czy autografy związane z historią Opery Bałtyckiej. Chcemy z tych unikatowych często wspomnień stworzyć ludzką historię naszej placówki" – dodała Niwińska.
Za początek istnienia Opery Bałtyckiej w Gdańsku uznaje się premierę "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego w reżyserii Wiktora Brégy, pod kierownictwem muzycznym Zygmunta Latoszewskiego, wystawioną 28 czerwca 1950 r.
Opera Bałtycka czeka na pamiątki od publiczności do końca sierpnia. Będą one publikowane na stronie internetowej instytucji. Najciekawsze z nich trafią ponadto do publikacji przygotowywanej z okazji 70-lecia opery.
Wspomnienia, zdjęcia, pamiątki można wysłać mailem (marta.boleska@operabaltycka.pl), pocztą (Opera Bałtycka, al. Zwycięstwa 15, 80-219, Gdańsk, z dopiskiem "70 lat opery") lub przynieść osobiście (przed wizytą należy się umówić telefonicznie pod numerem 58-763-49-12 w. 336).
Pierwszy spektakl operowy w Gdańsku wystawiono 15 lutego 1646 r. z okazji przyjazdu królowej Ludwiki Marii, siłami artystów na co dzień działających w teatrze na Zamku Królewskim w Warszawie. Przedstawiono operę "Le nozze d’Amore i di Psiche" Marco Scacchiego. Dzieło wystawiono w Szkole Szermierczej. Położenie kamienia węgielnego pod siedzibę opery w Gdańsku-Wrzeszczu odbyło się w 1914 r. Budynek oddano do użytku rok później. II wojnę światową przetrwał bez większych uszkodzeń, do czasów współczesnych zachował się drewniany sufit z 1915 r. Obiekt przebudowywano m.in. w latach 1952–1957 i 1973–1982. W 2003 r. została zmodernizowana widownia, obecnie mieści ona 476 osób, w tym 56 na balkonie.
Pierwszą premierą baletową były 15 marca 1952 r. "Pory roku" Aleksandra Głazunowa.
19 kwietnia 1953 r. nastąpiło połączenie Studia Operowego z Filharmonią Bałtycką w jeden organizm pod nazwą Państwowa Opera i Filharmonia Bałtycka. W 1994 r. doszło do rozdzielenia Opery i Filharmonii, które stały się samodzielnymi instytucjami. W 2012 r. placówka zmieniła nazwę z Państwowej Opery Bałtyckiej na Operę Bałtycką w Gdańsku.
W 2010 r. Opera Bałtycka jako jedyny polski teatr operowy uznana została przez brytyjska telewizję BBC za jeden z dziewięciu najlepszych teatrów operowych Europy, obok londyńskiej Royal Opera House Covent Garden, Teatro del Liceu w Barcelonie, Opera La Monnaie w Brukseli czy Opery w Amsterdamie.
15 listopada 2011 r. w Paryżu w sali UNESCO odbyła się światowa prapremiera opery Elżbiety Sikory "Madame Curie" w reżyserii i inscenizacji Marka Weissa. 10 dni później przedstawienie pokazano w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Operę zrealizowano z okazji 100-lecia przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie, projekt współfinansowało ministerstwo kultury w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie UE.(PAP)
Autor: Robert Pietrzak
rop/ joz/