Kultura i sztuka po 1989 roku

15.01.2020

Opowieść o kotach wg Bukowskiego – od piątku w krakowskim Teatrze Słowackiego

Życie samotnego, dojrzałego mężczyzny i jego relacje z kotami-symbolami to kanwa spektaklu "O kotach" w reżyserii Tomasza Cyza, który oglądać będzie można od piątku w krakowskim Teatrze im. Słowackiego.

Spektakl "O kotach" zrealizowano w oparciu o wiersze Charlesa Bukowskiego, zawarte w tomiku o tym samym tytule. W środku historii, którą zobaczą widzowie krakowskiego teatru, stoi dojrzały, samotny mężczyzna, zmagający się z wydarzeniami z przeszłości.

Jak powiedział dziennikarzom podczas środowej próby medialnej reżyser Tomasz Cyz, odbiorcy mogą zobaczyć w nim zarówno alter ego autora wierszy, słynącego z ekscentrycznego stylu życia, jak i zwyczajnego człowieka zmagającą się z chorobą alkoholową.

"I nagle, pewnego wieczoru przychodzą do niego ludzie z przeszłości, których on widzi jako koty - które kocha, bo z nimi żyje" - wyjaśnił Cyz. Jak wskazywał, bohater zaczyna coraz bardziej głębiej rozumieć naturę ulubionych zwierząt i widzieć, że potrafią one robić to, "czego my jako ludzie nie potrafimy - nie potrafimy zapomnieć, chowamy urazy, przez co niszczymy świat, niszczymy swoje życie, życie innych ludzi". "Bohater dostrzega coś, co diametralnie go zmienia" - dodał twórca.

Na scenie zobaczymy czterech aktorów - Tomasz Wysocki wystąpi jako główny bohater, a towarzyszący mu Anna Tomaszewska, Agnieszka Kościelniak i Mateusz Bieryt jako koci towarzysze. Trzej ostatni aktorzy przez cały czas będą grać w ogromnych maskach.

"Obecność od pierwszej minuty przedstawienia trzech wielkich łbów to jedno, a drugie to obecność wierszy" - wskazywał w rozmowie z dziennikarzami. Jak dodał, "Bukowski nie jest Miłoszem ani Herbertem, jest bardziej prozatorski w swojej poezji, ale to nie jest słowo wiązane, to nie jest dramat napisany przez dramaturga".

Jego zdaniem to zatem w gestii twórców leży urealnienie całej historii i opowiedzenie jej w taki sposób, by widz nie miał poczucia sztuczności. "Jeśli postawimy sobie zadanie, że gramy koty, to nic się nie wydarzy. Jeśli postawimy im zadanie, że są ludźmi, tylko ktoś widzi ich z wielkim, kocim łbem, to mamy zupełnie inną opowieść" - ocenił Cyz.

Autorem muzyki i piosenek do przedstawienia jest Aleksander Dębicz. Premiera odbędzie się w piątek na Scenie Miniatura w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.(PAP)

nak/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL