Wystawą prac warszawskiego artysty Zbigniewa Gostomskiego "Zaczyna się we Wrocławiu" zainaugurowano otwarcie tymczasowej siedziby Muzeum Współczesnego Wrocławia (MWW). Na muzeum przerobiono schron we Wrocławiu. Właściwa siedziba MWW ma powstać w 2016 r.
Wystawa prac Gostomskiego "Zaczyna się we Wrocławiu", której kuratorem jest Lech Stangret, rozpoczyna działalność wystawienniczą MWW. Jak mówili Stangret i sam Gostomski, dzieła pochodzą z różnego okresu czasu: z lat 70., 80., 90. ubiegłego wieku, aż po wykonaną w tym roku - specjalnie dla MWW - instalację przestrzenną.
"Wybór prac wynika z namysłu artysty nad ideą muzeum, które zaczyna się dzisiaj i trwa w nieskończoność. Wydaje się przecież, że muzea są wieczne. Abstrakcyjną ideę nieskończoności w pracach Gostomskiego wizualizują zbiory punktów, ciągi liczbowe, przebiegi liniowe i koliste. Sam schron jawi się artyście jako kolista wieża Babel - figura cykliczności dziejów i przemijania" - mówił w piątek kurator wystawy.
Betonowy schron został wybudowany w 1942 r. wg projektu znanego architekta - Richarda Konwiarza. Jest to jeden z kilku schronów przeciwlotniczych powstałych we Wrocławiu w czasie II wojny światowej i obecnie największy schron naziemny w mieście. Budynek ma sześć kondygnacji, a grubość ścian osiąga 1,1 m.
"Remont rozpoczęliśmy w 2010 r. Schron trzeba było przystosować do potrzeb tymczasowej siedziby muzeum. Chcieliśmy, aby obok przestrzeni wystawowych, archiwum i magazynów, znalazło się też miejsce, które będą mogli wykorzystać młodzi artyści, pracujący na co dzień w przestrzeni miejskiej. Chcemy, aby muzeum tętniło życiem" - opowiadała w piątek podczas otwarcia dyrektorka MWW Dorota Monkiewicz.
Na dachu budynku została uruchomiona kawiarenka z panoramicznym widokiem na Wrocław. Po otwarciu docelowej siedziby MWW w 2016 r., schron będzie wykorzystany jako przestrzeń alternatywnych działań artystycznych. (PAP)
umw/ abe/