W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbył się wernisaż online wystawy „Szukam momentu równowagi”, na której prezentowane są rzeźby Ludwiki Ogorzelec. Ekspozycja czynna będzie do 31 marca 2021 r.
"Chciałabym, aby moja rzeźba była jak ulotne zjawisko wywodzące się ze światów biologii, maszyn i przyrządów. Szukam momentu równowagi" – powiedziała w piątek Ludwika Ogorzelec podczas otwarcia online wystawy swoich rzeźb w CSW Zamek Ujazdowski.
Jak podkreślono na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), "to pierwsza tak szeroka prezentacja dorobku artystki, pozwalająca prześledzić jej oryginalny program twórczy realizowany przez prawie 40 lat".
"Na wystawie prezentowane są wczesne prace artystki, które powstały w ramach dwóch cykli. Pierwszy, realizowany od lat 80. XX w., pod nazwą +Przyrządy równoważne+, obejmuje rzeźby mobilne skonstruowane w odniesieniu do linii drzewa. Są to rzeźby budowane jako ażurowe struktury z użyciem twardej, ale jednocześnie bardzo delikatnej linii. Mimo że wrastają w przestrzeń, pozostają obiektami przenośnymi, które można oglądać z zewnątrz. Wpisują się w tradycyjną formułę rzeźby" - czytamy na stronie MKiDN.
Jak wyjaśniono, "ekspozycję uzupełniają cztery rzeźby, przygotowane specjalnie na wystawę, z cyklu +Krystalizacje przestrzeni+ - akcji twórczej polegającej na interwencji w zastaną przestrzeń w celu jej przedefiniowania".
"Z rozumienia rzeźby jako bryły ciężkiej, oglądanej z zewnątrz, wykonanej z materiałów trwałych, zostawiam sobie linię – mówiącą właściwościami materii, z jakich pochodzi (...); biorąc znaczenia ze światów biologii, maszyn i przyrządów, analizuję problem sensu i absurdu" - powiedziała o swoich pracach Ogorzelec, cytowana na stronie MKiDN.
"Efektem moich poszukiwań są lekkie, delikatne struktury-przedmioty, łączące owe znaczenia na zasadzie zgodności w nową jakość" - wyjaśniła rzeźbiarka.
Wernisaż ekspozycji można obejrzeć na kanale YouTube na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=zdDGgyQ3CFY&feature=emb_logo. Wystawa będzie dostępna do 31 marca 2021 r.
Ludwika Ogorzelec ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu w 1983 r. Od 1985 r. mieszka w Paryżu. W latach 1985–87 kontynuowała swój autorski program twórczy w pracowni prof. Cesara w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu.
"Już w 1986 r. artystka wystawiała w salonach de la Jeune Sculpture, d'Automne, Réalités Nouvelles, de mai 44e. Rozpoczęła wówczas współpracę z prestiżową Galerie Barbier Beltz w Paryżu" - czytamy na stronie MKiDN.
W kolejnych latach realizowała prace w Szwecji, USA, Grecji, Szwajcarii, Japonii, Kostaryce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Bułgarii, Hiszpanii, Australii, Kanadzie, Chinach, Korei Południowej, Bangladeszu, a także w Polsce.
"Prawie zawsze jej pokazy, a później prace site-specific, były wydarzeniami przyciągającymi uwagę mediów. Krytycy pisali, zwłaszcza w latach 80. i 90. XX w., o jej nowatorskim widzeniu rzeźby i przestrzeni oraz o oryginalnej estetyce jej prac" - napisano na stronie MKiDN.
W 2007 r. została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność opozycyjną, a następnie aktywność w zakonspirowanej Solidarności Walczącej we Wrocławiu w latach 1980–85.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/