Kultura i sztuka po 1989 roku

08.11.2019

P. Gliński o dziedzictwie historycznym: zrobiliśmy bardzo dużo przez cztery lata

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Fot.PAP/R. Pietruszka Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Fot.PAP/R. Pietruszka

Dobrze, że realizujemy to, co należy robić. W obszarze dziedzictwa historycznego ja mam czyste sumienie. Zrobiliśmy bardzo dużo przez cztery lata - powiedział w piątek w radiowej Jedynce wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Komentując zarzuty opozycji związane z budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku, wicepremier Gliński powiedział: "ten przykład jest bardzo dobry". "Wiele inwektyw po stronie opozycji - i jednocześnie, w gruncie rzeczy, nawet osoby z tamtej strony przyznawały, że przez lata nikt się nie zajmował Westerplatte, to było miejsce zaniedbane. Naprawdę miejsce, które - gdańszczanie to zwłaszcza wiedzą - było po prostu zaśmiecone i o które nie dbano" - podkreślił.

"A przede wszystkim nie było tam nowoczesnego, normalnego upamiętnienia pola bitwy - szalenie symbolicznego, szalenie ważnego w polskiej historii" - ocenił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Przypomniał, że MKiDN "na nowo powołało Muzeum Westerplatte cztery lata temu". "Ponieważ nie mogliśmy tam wiele nowych rzeczy robić, gdyż teren w dużej mierze należał do miasta, rozpoczęliśmy badania archeologiczne, bo to jest pierwsza rzecz, którą należy zrobić na takim polu bitwy" - powiedział.

"To już jest piąty sezon badań archeologicznych i teraz one przynoszą, między innymi odkrycia szkieletów, szczątków obrońców Westerplatte. Okazało się, że Niemcy po prostu nie zrobili właściwych ekshumacji, porzucili te ciała. I one pod niewielką warstwą ziemi po prostu leżały przez całe lata. Myśmy po tym chodzili, można powiedzieć" - wyjaśnił Gliński.

"Dobrze, że realizujemy to, co należy robić. W obszarze dziedzictwa historycznego ja mam czyste sumienie. Zrobiliśmy bardzo dużo przez cztery lata" - ocenił.

"Będziemy dalej systematycznie porządkowali polską historię także i w tym sensie. No przecież wszyscy się zgodzimy, że to niemożliwe, straszne, by szczątki obrońców Westerplatte, po prostu, tam gdzieś były porzucone i wszyscy po nich chodzili" - podkreślił Gliński.   

Prowadzone od 2016 r. przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku (jest ono oddziałem Muzeum I Wojny Światowej) prace na Westerplatte są pierwszymi kompleksowymi badaniami archeologicznymi tego terenu. Ich celem jest przebadanie możliwie największego obszaru dawnej składnicy wojskowej. Po zakończeniu prac Muzeum chce utworzyć na tym terenie placówkę prezentującą historię miejsca i przebieg walk, jakie rozegrały się tu we wrześniu 1939 r.

W sumie dotychczasowe badania objęły około 18 tys. m kw., co stanowi trzy procent powierzchni dawnej składnicy na Westerplatte. Prace archeologiczne mają być kontynuowane w kolejnych latach.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL