„Pakujemy manatki” - sztukę jednego z najważniejszych izraelskich dramaturgów XX w. Hanocha Levina – przygotował zespół Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę.
„Najbardziej w Levinie fascynuje mnie to, że pisze on o bardzo ważnych sprawach w sposób częstokroć śmieszny i że on tak bardzo nas dotyka, to znaczy opisuje nas wszystkich, każdy może sobie coś w tym Lewinie znaleźć. On jest po prostu mądry” - powiedział reżyser spektaklu, dyrektor lubelskiego teatru Artur Tyszkiewicz.
Hanoch Levin (1943-1999) opublikował 56 dramatów. Uważany jest za jednego z najciekawszych, najbardziej nowatorskich i oryginalnych dramaturgów. Jego sztuki budziły skrajne emocje i kontrowersje – krytykowany był m.in. za radykalizm, za epatowanie wulgarnością ale też nazywany był sumieniem narodu, izraelskim Beckettem.
Sztuka „Pakujemy manatki” opatrzona podtytułem „Komedia na osiem pogrzebów” to rodzaj czarnej komedii. Pokazuje monotonne, nudne życie małej społeczności, w której wszyscy się znają i choć każdy jest niezadowolony i nieszczęśliwy, to jednak nie potrafi tego zmienić i wydobyć się z nudy i frustracji.
Jak tłumaczy reżyser, choć pogrzeb sam w sobie nie jest niczym śmiesznym, to takie celowe nagromadzenie pogrzebów w sztuce może wywołać uśmiech, a jednocześnie uświadamiać absurd życia.
„Chcąc nie chcąc zaczynamy się pytać, do czego nas to wszystko prowadzi i wtedy pojawia się prosty wniosek, że życie prowadzi do śmierci. I jak się nad tym głębiej zastanowić, to jest to groteskowe i paradoksalne” - mówi Tyszkiewicz.
W spektaklu „Pakujemy manatki” na scenie pojawia się w sumie 22 aktorów. „To jedna z największych obsadowo sztuk Levina. Ja lubię takie spektakle. Ich się już prawie dziś nie robi ze względów oszczędnościowych w teatrach” - zaznaczył Tyszkiewicz.
Tyszkiewicz ma swoim dorobku reżyserskim dwie inne sztuki Levina wystawione w warszawskich teatrach - „Sprzedawcy gumek” w Teatrze IMKA oraz „Shitz” w Teatrze Ateneum.
W przedstawieniu zagrają m.in. Piotr Bąk, Roman Kruczkowski, Artur Kocięcki, Teresa Filarska, Grażyna Jakubecka. Muzykę do spektaklu przygotował Jacek Grudzień, a scenografię i kostiumy Justyna Elminowska.
Hanoch Levin (1943-1999) opublikował 56 dramatów. Uważany jest za jednego z najciekawszych, najbardziej nowatorskich i oryginalnych dramaturgów. Jego sztuki budziły skrajne emocje i kontrowersje – krytykowany był m.in. za radykalizm, za epatowanie wulgarnością ale też nazywany był sumieniem narodu, izraelskim Beckettem. (PAP)
ren/ ls/