Książka "Pamiętnik Blumki" Iwony Chmielowskiej otrzymała nagrodę główną w Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej organizowanego przez Muzeum Książki Dziecięcej, oddział Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy - ogłoszono w środę.
Autorka uhonorowanego główną nagrodą konkursu "Pamiętnika Blumki", Iwona Chmielewska, chciała przybliżyć najmłodszym postać Janusza Korczaka. Książka ma formę zapisków małej, żydowskiej dziewczynki, mieszkanki korczakowskiego Domu Sierot przy ul. Krochmalnej. Czytelnicy poznają kilkoro z wychowujących się tam dzieci a także zasady, na jakich opierało się funkcjonowanie dziecięcej społeczności.
"Pan Doktor mówi, że każde dziecko ma prawo do swoich tajemnic i do swoich marzeń. I że dzieciom należy mówić prawdę" - relacjonuje Blumka opisując m.in. sąd dziecięcy, pod którego jurysdykcję podpadali także wychowawcy nawet Stary Doktor. Książka "Pamiętnik Blumki" ukazała się nakładem wydawnictwa Media Rodzina.
"Pan Doktor mówi, że każde dziecko ma prawo do swoich tajemnic i do swoich marzeń. I że dzieciom należy mówić prawdę" - relacjonuje Blumka opisując m.in. sąd dziecięcy, pod którego jurysdykcję podpadali także wychowawcy nawet Stary Doktor. Książka "Pamiętnik Blumki" ukazała się nakładem wydawnictwa Media Rodzina.
Jury pod przewodnictwem Ewy Grudy, dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej, przyznało II nagrodę w konkursie książce
Zofii Beszczyńskiej "Jajko Księżyca" (Akapit Press). To opowieść o dwunastoletniej dziewczynce, wyruszającej w wędrówkę przez świat z pogranicza łagodnej, czarodziejskiej baśni i mrożącego krew w żyłach horroru. Autorka proponuje czytelnikowi pewnego rodzaju grę z literaturą, przygody głównej bohaterki przypominają nieco "Alicję w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla, przywoływane są też motywy z innych baśni m.in. "Królowej Śniegu", "Królewny Śnieżki".
III nagroda w konkursie przypadła książce "Wszystko gra" Anny Czerwińskiej-Rydel (tekst) i Marta Ignerska (ilustracje) (Wytwórnia). "Wszystko gra” to oryginalna literacko-graficzna opowieść o orkiestrze symfonicznej na kilka chwil przed koncertem, w momencie strojenia instrumentów.
"Wizualizacje tego, co wyrażone słowem, przypominają awangardę z początku dwudziestego wieku, a szczególnie eksperyment filmowy pt. +Oko i ucho+ Franciszki i Stefana Themersonów z 1945 roku, gdzie synkretyzm abstrakcyjnego obrazu i pieśni Karola Szymanowskiego jest niemal idealny. W książce jesteśmy jakby krok dalej – dźwięku w ogóle nie słyszymy, ale możemy przynajmniej spróbować wyobrazić sobie (niczym osoby niesłyszące), jak brzmi i czym jest głos każdego instrumentu. Jaką jakość wnosi do orkiestry: czy ogień, czy lot ptaka, rzewną miłość? Ta książka może zatem powiedzieć i pokazać, czym jest muzyka, również osobom niesłyszącym" - napisała o "Wszystko gra" dr Małgorzata Cackowska z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego.
Nagrodą Specjalną jury zdecydowało się uhonorować nową edycję przygód "Gucia i Cezara" z tekstem Krystyny Boglar i ilustracjami Bohdana Butenki (Wydawnictwo Dwie Siostry). "Gucio i Cezar", znani również z animowanego serialu, to klasyka polskiego komiksu dla najmłodszych. Książka przedstawia przygody łakomego hipopotama Gucia i rozważnego psa Cezara, którzy podróżują po egzotycznych krajach spotykając piratów, kowbojów, potwory, rakiety kosmiczne i porwane księżniczki. Nagrodzona książka to nowe, jednotomowe wydanie, które zawiera wszystkie odcinki przygód "Gucia i Cezara", które przed laty ukazywały się w postaci niewielkich zeszytów.
Konkurs Literatury Dziecięcej, zorganizowany po raz pierwszy w 2009 roku przez Muzeum Książki Dziecięcej, nosi imię Haliny Skrobiszewskiej - wybitnego krytyka literackiego, autorki wielu prac badawczych z zakresu literatury dla młodego czytelnika, zmarłej w roku 1989. Konkurs odbywa się rokrocznie, na wiosnę. Nagrodzone książki wpisywane są na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
Muzeum Książki Dziecięcej istnieje od 1938 roku; jest działem specjalnym Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy-Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego. Z jego zbiorów korzystają uczniowie szkół średnich, studenci wydziałów humanistycznych oraz artystycznych, a także czytelnicy zawodowo związani z literaturą dla dzieci - pisarze, ilustratorzy, krytycy i publicyści, redaktorzy czasopism dziecięcych oraz nauczyciele akademiccy. Księgozbiór Muzeum Książki Dziecięcej, liczący 63 tys. woluminów, obejmuje polską literaturę dla dzieci i młodzieży od roku 1801 oraz bogatą literaturę naukową dotyczącą tego działu piśmiennictwa. (PAP)
aszw/ ls/