Teatr odegrał wielką rolę w dziejach polskiej kultury i historii nie tylko jako instytucja, ale też jako depozytariusz fundamentalnych wartości - podkreślili Anna i Bronisław Komorowscy w liście wystosowanym w Międzynarodowym Dnia Teatru. Para prezydencka złożyła też ludziom teatru życzenia.
"W Międzynarodowym Dniu Teatru pragniemy złożyć najlepsze życzenia wszystkim osobom, które talent oraz doświadczenie poświęcają pięknej idei teatru jako miejsca wspólnej refleksji nad człowiekiem i światem" - napisali Anna i Bronisław Komorowscy w liście zamieszczonym na stronie prezydent.pl.
Zwrócili uwagę, że w tym roku Międzynarodowy Dzień Teatru ma dla Polaków wymiar szczególny, obchodzony jest bowiem w Roku Polskiego Teatru, ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej w 250. rocznicę powołania Teatru Narodowego, a tym samym powstania w naszym kraju teatru publicznego.
"To podkreślenie wielkiej roli, jaką teatr odegrał w dziejach polskiej kultury i polskiej historii nie tylko jako instytucja, ale przede wszystkim depozytariusz fundamentalnych wartości oraz idei kształtujących narodową tożsamość. Na przestrzeni tych 250 lat Rzeczpospolita musiała wiele razy walczyć o swą niepodległość, jej kontury znikały z mapy świata. A teatr trwał, przechowując najistotniejsze pierwiastki polskiej kultury. Misyjność teatru, jego najgłębsze powinności wobec człowieka to zasady niezbywalne, które niezmiennie zachowują swą aktualność" - czytamy w liście.
Anna i Bronisław Komorowscy: Dziękujemy za to, że Państwa miłość do sceny w niezwykły sposób objawia się w realizowanych przez Państwa przedsięwzięciach, w codziennej pracy dla teatru. Życzymy kolejnych fascynujących pomysłów oraz publiczności, dla której każdy udział w spektaklu stanowi chęć spotkania się z tym, co oryginalne i nieprzemijające.
Zaznaczono w nim, że bez względu na moment historyczny "polski teatr zawsze tworzyły osoby, które w sposób zupełnie wyjątkowy nosiły w sobie głębokie poczucie odpowiedzialności za narodową kulturę i losy Ojczyzny". To scena - jak oceniła para prezydencka - stanowi niezastąpioną płaszczyznę dialogu, dyskusji, pogłębiania międzyludzkich relacji, kształtowania sądów.
"Dzięki Państwa pracy troska o dziedzictwo polskiego teatru, kontynuacja jego najważniejszych idei, a jednocześnie realizacja koncepcji nowatorskich staje się czymś rzeczywistym. Bardzo dziękujemy za to zaangażowanie. Dziękujemy za to, że Państwa miłość do sceny w niezwykły sposób objawia się w realizowanych przez Państwa przedsięwzięciach, w codziennej pracy dla teatru. Życzymy kolejnych fascynujących pomysłów oraz publiczności, dla której każdy udział w spektaklu stanowi chęć spotkania się z tym, co oryginalne i nieprzemijające" - napisali Anna i Bronisław Komorowski.
Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiony został w 1961 r. podczas kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu 27 marca 1957 r. Celem obchodów jest promowanie teatru i zwiększenie współpracy ludzi teatru. W tym roku przypada także 250. rocznica ustanowienia w Polsce Teatru Publicznego.
International Theatre Institution (ITI), organizator Międzynarodowego Dnia Teatru, zlecił w tym roku przygotowanie orędzia polskiemu reżyserowi Krzysztofowi Warlikowskiemu, dyrektorowi Nowego Teatru w Warszawie. Treść orędzia opublikowana została w 22 językach i zostanie odczytana w piątek na scenach biorących udział w obchodach teatralnego święta. Autorami orędzia w przeszłości byli m.in. Jean Cocteau, Peter Brook, Eugene Ionesco, Luchino Visconti, Pablo Neruda czy Vaclav Havel. (PAP)
agz/ par/