Epoka nowożytna

23.11.2016

Pierwsza wystawa prac Rembrandta w Muzeach Watykańskich

Po raz pierwszy w Muzeach Watykańskich otwarto w środę wystawę dzieł Rembrandta. „To wydarzenie ekumeniczne” - tak o ekspozycji „Między niebem a ziemią”, którą będzie można oglądać do 26 lutego, mówią jej organizatorzy.

W komnatach muzealnych, niedaleko Kaplicy Sykstyńskiej, wystawionych jest ponad 50 rycin oraz obraz holenderskiego mistrza: namalowany w młodości portret mężczyzny w orientalnym turbanie.

Prace pochodzą z muzeum Zorn w Szwecji i z holenderskiego Kremer Collection. Przywieziono je w związku z 500. rocznicą Reformacji, by także językiem malarstwa podkreślić znaczenie dialogu między katolikami a protestantami - podało Radio Watykańskie.

Rozgłośnia przypomniała, że wystawę otwarto wkrótce po niedawnej wizycie papieża Franciszka w Szwecji, gdzie wziął on udział we wspólnych katolicko-luterańskich obchodach pięćsetlecia Reformacji.

Na wernisaż przybyły królowa Sylwia ze Szwecji i księżniczka Niderlandów Beatrycze.

Wystawa - zauważają media - jest mała, ale zgromadzono na niej prace przedstawiające największą maestrię. Większość dzieł ma małe rozmiary i aby móc podziwiać ich szczegóły potrzebne jest szkło powiększające, które zwiedzający dostają przy wejściu. Na rycinach dominują sceny zaczerpnięte z Biblii, której Rembrandt był znawcą.

Biskup Brian Farrell z Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan mówiąc o znaczeniu i wymowie wystawy podkreślił, że na życie Rembrandta silny wpływ miały konflikty społeczne i religijne towarzyszące Reformacji. Przypomniał, że ojciec artysty był protestantem, a matka - katoliczką.

Zauważa się też, że w bogatej kolekcji Muzeów Watykańskich nie ma ani jednego dzieła mistrza z Lejdy.

Dyrektor Muzeów Antonio Paolucci oświadczył, że ogromnym wydarzeniem jest to, że prace Rembrandta można oglądać w miejscu tak niezwykłym. „Wystawiono je w sercu katolicyzmu, obok arcydzieł klasycznej rzeźby, obok Michała Anioła i Rafaela, autorów i prac, które stanowią dla niego, protestanta z Lejdy drugą stronę Księżyca” - dodał Paolucci. (PAP)

sw/ fit/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL