Kilkanaście rzeźb stanęło na placu Cyryla Ratajskiego w centrum miasta. Instalacja jest jednym z elementów obchodów 100-lecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Organizatorzy zapowiadają, że ekspozycja będzie się zmieniać co kilka miesięcy.
"Studencka Scena Postaw Twórczych" - taką nazwę nosi przedsięwzięcie przygotowane przez Wydział Rzeźby UAP, w ramach którego na placu Cyryla Ratajskiego podziwiać można prace młodych artystów.
Jak tłumaczył rzecznik prasowy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Artur Adamczak, "w związku z jubileuszem 100-lecia istnienia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Wydział Rzeźby UAP przygotował projekt, którego celem jest stworzenie plenerowej sceny prezentującej działalność dydaktyczno-artystyczną Wydziału, umożliwiającej pokaz różnych koncepcji i form wypowiedzi artystycznej, nawet bardzo odległych od siebie ideowo".
Dodał, że "poprzez ekspozycję prac studenckich wkomponowanych płynnie i bezinwazyjnie w istniejącą architekturę krajobrazu miejskiego placu Cyryla Ratajskiego, zostanie zainicjowany dialog młodych twórców z odbiorcami i równocześnie stanie się on miejscem popularyzacji sztuki rzeźbiarskiej".
Adamczak wyjaśnił, że prace studenckie, wykonane z lekkiego i odpornego materiału jakim są żywice syntetyczne, będą eksponowane rotacyjnie.
"Dzięki temu realizacje rzeźbiarskie będą cyklicznie przekształcać krajobraz placu Cyryla Ratajskiego i tym samym tworzyć jego nowe odsłony. Plenerowa scena postaw twórczych umożliwi też poznaniakom przekrojowe poznanie działalności dydaktycznej i artystycznej Wydziału Rzeźby UAP" – podkreślił.
Nadzór merytoryczny nad przedsięwzięciem sprawują: Karolina Komasa (Dziekan Wydziału Rzeźby), prof. Wiesław Koronowski, dr Marcin Radziejewski, dr Rafał Kotwis, dr Igor Mikoda. Projekt powstał w partnerstwie z Miastem Poznań i radą osiedla Stare Miasto.
Ekspozycja na placu Ratajskiego jest jednym z elementów obchodów 100-lecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Historia uczelni artystycznej w stolicy Wielkopolski sięga 1919 roku, kiedy to powstała jako "Szkoła Zdobnicza" i początkowo miała charakter rzemieślniczy. W roku 1921 szkoła została upaństwowiona i nazwana Państwową Szkołą Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego. Wraz ze zmianą nazwy pojawiły się innowacje w strukturze organizacyjnej. W roku 1925 dyrektorem został Karol Zyndram Maszkowski, uczeń Jana Matejki. Otwarto Wydział Architektury Wnętrz. W latach międzywojennych poznańska "Zdobnicza" była najważniejszą instytucją w kraju kształcącą artystów i projektantów dla przemysłu. Integrowała także nieliczne poznańskie środowisko artystyczne.
Po wojnie Jan Wroniecki otrzymał od władz pozwolenie na powołanie wyższej uczelni artystycznej w Poznaniu. Powstała Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych, która miała dwa wydziały – Wydział Malarstwa i Grafiki oraz Wydział Sztuki Wnętrza i Rzeźby.
W 1996 roku poznańska szkoła wyższa uzyskała statut Akademii Sztuk Pięknych, zaś w roku 2010 uczelnia spełniła kryteria, by uzyskać status Uniwersytetu Artystycznego. Od września 2016 rektorem uczelni jest prof. Wojciech Hora.(PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ pat/