Aż 10 wystaw fotografii dokumentalnej i artystycznej, w tym znanych twórców, jak Andrzej Baturo, zaplanowano podczas pierwszych Płockich Dni Fotografii, które potrwają od 10 do 25 września. W ramach cyklu wydarzeń odbędzie się m.in. pokaz prac młodych pasjonatów fotografii, Płockie Young Photo.
Płockie Dni Fotografii organizuje istniejąca od 2018 r. tamtejsza Fundacja Fotografia Polska we współpracy z Urzędem Miasta - patronat nad imprezą objął prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, a patronat artystyczny Związek Polskich Artystów Fotografików.
„Celem serii wystaw jest zaprezentowanie płocczanom i wszystkim zainteresowanym, którzy trafią do stolicy północnego Mazowsza szerokiego spektrum sztuki fotografii w obszarze dokumentalnym i artystycznym” – powiedział w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Płockich Dni Fotografii Roman Góralski. Podkreślił, iż będzie to pierwsza tego typu prezentacja, która ma być kontynuowana w latach następnych.
Jak wspomniał, aby obejrzeć wszystkie fotografie, które będą pokazywane w Płocku w ramach cyklu wydarzeń trwających od 10 do 25 września, trzeba będzie odwiedzić kilka tamtejszych sal wystawowych, w tym w Domu Darmstadt, w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego, w Towarzystwie Naukowym Płockim, a także w Galerii Płockiego Towarzystwa Fotograficznego i w Młodzieżowym Domu Kultury.
„Swoje prace pokażą znani polscy fotograficy, członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików: Inez Baturo, która także reprezentuje Andrzeja Baturo, wybitnego reportażystę, Teresa Solarz, Jan Drzewiecki, Piotr Targosz i Zbigniew Furman. Zaproszono też fotografów z Płocka – Annę Jamowską, Krystynę Falkiewicz oraz Sławomira Kowalczyka” – anonsuje serię wystaw płocka Fundacja Fotografia Polska. Jak podkreśla, wśród prezentacji zaplanowano też wystawę młodej płockiej fotografii, twórców do lat 20, zatytułowaną Płockie Young Photo.
„Pragniemy teraz i w przyszłości prezentować jak najszerszy wachlarz fotografii polskiej, właśnie w Płocku, gdzie m.in. działał Aleksander Maciesza, nie tylko zasłużony dla rozwoju miasta, ale także autor pierwszej +Historii fotografii polskiej+” – zaznaczył Henryk Malesa, prezes Fundacji Fotografii Polskiej, cytowany w zapowiedzi Płockich Dni Fotografii. Aleksander Maciesza, urodzony w Tomsku w 1875 r., zmarły w Płocku w 1945 r., był burmistrzem, a następnie prezydentem tego miasta - z wykształcenia lekarz, prowadzący także badania antropologiczne, z zamiłowania regionalista i fotografik.
Organizatorzy Płockich Dni Fotografii, prezentując sylwetki twórców, których prace będzie można obejrzeć w trakcie planowanych na wrzesień wystaw, przypomnieli m.in. dorobek Andrzeja Baturo, urodzonego w 1940 r. w Wilnie, a zmarłego w 2017 r. w Bielsku-Białej, jak podkreślono w informacji, „wybitnego polskiego fotografa, reportażysty”, który był wiceprezesem i członkiem rady artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie, a w latach 70. XX wieku pracował jako fotoreporter prasowy, dwukrotnie zdobywając tytuł Fotoreportera Roku i uczestnicząc w wystawie World Press Photo w Hadze.
Fundacja Fotografia Polska, której celem jest promocja fotografii polskiej, powstała w 2018 r. Płocku, a dwa lata później, rozpoczynając działalność, przy wsparciu Urzędu Miasta, zorganizowała dwie wystawy: „Ze zbiorów dr. A. Macieszy” w Towarzystwie Naukowym Płockim oraz „Fotografowie Płoccy” w Galerii Płockiego Towarzystwa Fotograficznego. (PAP)
mb/ dki/