Muzeum Młodej Polski „Rydlówka” w Krakowie – Bronowicach Małych po raz pierwszy weźmie udział w krakowskiej Nocy Muzeów. Tegoroczna 10. edycja wydarzenia odbędzie się z 17 na 18 maja, a jej hasło brzmi „KO-lekcja. Podziel się swoją pasją!”. "Rydlówka" będzie jedną z 50 instytucji muzealnych, jakie udostępnią swoje zbiory podczas jubileuszowej Nocy Muzeów w Krakowie.
Instytucja przygotowała dla zwiedzających pokaz filmu „Raz dokoła. Opowieść Marii Rydlowej”, warsztaty różnych technik rzemiosła (m.in. wykonywania tradycyjnych lalek weselnych, malowania tkanin w motywy krakowskich haftów czepcowych) oraz lekcje tańców tradycyjnych.
Maria Rydlowa, dyrektor muzeum, wyjaśniła podczas czwartkowej konferencji prasowej, że muzeum bierze udział w Nocy, bo dzisiejsze społeczeństwo coraz mniej interesuje się historią i tradycją. „Przewrotnie więcej warszawian niż krakowian odwiedza nasze muzeum. Niektóre klasy musiały odwiedzić +Rydlówkę+ przed maturą. Te odwiedziny dodawały naszej instytucji siły” – wyznała Rydlowa. Dodała także, że w muzeum można poczuć prawdziwy klimat „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. „Ten dramat jest wciąż aktualny” – mówiła. „Nie pożałujecie tej nocy u nas” – zapewniła.
„Przewrotnie więcej warszawian niż krakowian odwiedza nasze muzeum. Niektóre klasy musiały odwiedzić +Rydlówkę+ przed maturą. Te odwiedziny dodawały naszej instytucji siły” – wyznała Rydlowa. Dodała także, że w muzeum można poczuć prawdziwy klimat „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. „Ten dramat jest wciąż aktualny” – mówiła. „Nie pożałujecie tej nocy u nas” – zapewniła.
Znaczenie hasła tegorocznej edycji wyjaśniła Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego, w którym odbędzie się inauguracja wydarzenia. Jak mówiła, słowo „kolekcja” jest bardzo ważne dla każdego muzeum, ponieważ to kolekcje nadają placówce sens istnienia. Z kolei drugi człon pierwszego słowa w haśle – „lekcje” - nawiązuje m.in. do warsztatów i wykładów, czyli zajęć edukacyjnych prowadzonych przez instytucje kultury. „Uzupełniamy braki w programie szkół. Prowadzimy edukację muzealną na wysokim poziomie. Chcemy pokazać w ten sposób, że muzea nie są nudne” – powiedziała Gołubiew.
Podkreśliła także, że Noc Muzeów odnosi sukces dzięki Urzędowi Miasta Krakowa, który od 2004 r. wspiera przedsięwzięcie.
Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji, przypomniała, że co roku ponad sto tys. osób uczestniczy w krakowskim przedsięwzięciu. „To dowód na to, jak bardzo atrakcyjne - dla krakowian i turystów - są nasze muzea” – mówiła na konferencji Sroka.
Jak oszacowała, tylko Muzeum na Wawelu, Muzeum Narodowe i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa odwiedza co roku ok. 4,5 mln osób. Do wszystkich placówek muzealnych w mieście przychodzi ok. 10 mln osób rocznie. „Nikt w Polsce nie może się z nami zmierzyć, a i bardzo niewiele miast w Europie może z nami konkurować” – powiedziała Sroka.
Jej zdaniem można mówić o rewolucji w krakowskim muzealnictwie. Co roku Muzeum Narodowe otwiera nowy oddział, a i pozostałe kulturalne placówki w mieście szybko się rozbudowują. Zbiory są udostępniane w sposób profesjonalny, ciekawy i interaktywny.
Do krakowskich placówek można wejść po okazaniu żetonu lub biletu muzealnego. Taka wejściówka, kosztująca symboliczną złotówkę, daje wstęp do wszystkich 50 instytucji, a równocześnie jest biletem uprawniającym do bezpłatnego przejazdu środkami komunikacji miejskiej z 17 na 18 maja. Ponadto podczas Nocy uruchomiona zostanie dodatkowa linia tramwajowa i autobusowa.
Noce Muzeów w Krakowie organizowane są od 2004 r., ich idea została zapożyczona z Berlina. Od początku cieszą się ogromną popularnością, w ostatnich edycjach brało udział ponad 100 tys. osób. Jej organizatorami są Urząd Miasta i Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich. (PAP)
bko/ ls/