Współpracę polskich i czeskich muzeów, galerii, teatrów i organizację wydarzeń kulturalnych przewiduje umowa podpisana we wtorek w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. W Centrum zaczyna się prezentacja dorobku czeskich symbolistów i wystawa fotografii Vaclava Havla.
Program współpracy pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP a Ministerstwem Kultury Republiki Czech na lata 2014–2016 podpisały wiceminister kultury RP Monika Smoleń i wiceminister kultury Czech Katerina Kalistova.
"Celem umowy jest wzmacnianie współpracy między instytucjami i ludźmi kultury z Polski i Czech. Kultura jest niezwykle ważnym elementem budowy dialogu oraz postaw otwartości i zrozumienia" - powiedziała Monika Smoleń. Jak podkreśliła, w programie nie są wyliczone wszystkie przedsięwzięcia, które będą realizowane, a jedynie niektóre z nich, bo najważniejsze jest nawiązywanie bezpośrednich kontaktów i współpraca partnerska między instytucjami.
Katerina Kalistova mówiła, że programy współpracy są podpisywane między Czechami i Polską od lat, a ich najważniejszym celem jest wymiana między artystami, instytucjami kultury i specjalistami z Polski i Czech. „Zobowiązaliśmy się do wspierania współpracy galerii, muzeów, kinematografii, bibliotek i szeregu innych instytucji. Z naszej strony zrobimy wszystko, by ten program zrealizować i mam nadzieję, że podobny dokument podpiszemy znów za dwa lata” – powiedziała Kalistova.
Wśród instytucji, które będą ze sobą współpracować, są m.in. Teatr Narodowy w Warszawie, Teatr Narodowy w Pradze, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Śląskie w Katowicach i Muzeum Ziemi Śląskiej w Opawie, Międzynarodowe Centrum Kultury i Muzeum Sztuki w Ołomuńcu, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Program współpracy dotyczy organizacji festiwali teatralnych, muzycznych, tanecznych, wydarzeń kulturalnych, udziału filmów i ich twórców w festiwalach w obu krajach oraz wspierania wydawania dzieł literatury polskiej w tłumaczeniu na język czeski i literatury czeskiej w języku polskim.
Polska i Czechy mają też współpracować i wymieniać się doświadczeniami przy realizacji projektów Europejskich Stolic Kultury - Pilzno 2015 i Wrocław 2016.
Wśród instytucji, które będą ze sobą współpracować, są m.in. Teatr Narodowy w Warszawie, Teatr Narodowy w Pradze, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Śląskie w Katowicach i Muzeum Ziemi Śląskiej w Opawie, Międzynarodowe Centrum Kultury i Muzeum Sztuki w Ołomuńcu, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Zaplanowano m.in. prezentację czeskiego i światowego designu w MCK, ekspozycję fotografii „Świat przed katastrofą. Żydzi krakowscy w dwudziestoleciu międzywojennym” w Ołomuńcu oraz wystawę w Pradze o dziejach europejskich benedyktynów, na której będą eksponaty z Polski.
"Cieszymy się, że porozumienie o polsko-czeskiej współpracy zostało podpisane w Krakowie, bo Kraków jest naturalnym +oknem+ Polski w dialogu z naszymi południowymi sąsiadami i trzeba ten potencjał wykorzystać we współpracy z całą Europą Środkową. W przypadku Czech mamy do czynienia ze szczególnym paradoksem: jesteśmy blisko, ale mało o sobie wiemy. Potwierdza to otwierana dziś wystawa. Młodopolski Kraków nie miał dotąd swojego czeskiego kontekstu, a teraz pokazujemy dorobek artystów czeskich, którzy działając w Pradze odnieśli sukces także w Paryżu" - mówił PAP dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury prof. Jacek Purchla.
Wystawa „Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914” w galerii MCK jest jednym z pierwszych wydarzeń realizowanych w ramach polsko–czeskiej współpracy. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu i praskim wydawnictwem Arbor Vitae. Można na niej zobaczyć ponad 200 obrazów, rysunków, grafik, rzeźb i książek czeskich symbolistów, m.in. dzieła Alfonsa Muchy, Frantiska Kupki, Aloisa Bohaca, Benesa Knuepfera, Jaroslava Spillara, Maxa Svabinskiego. Jedną z najcenniejszych prac prezentowanych na wystawie jest tryptyk "Wiosna" Jana Preislera.
W piwnicach MCK można oglądać wystawę fotografii „Vaclav Havel na wyciągnięcie ręki”. Zdjęcia, które pokazują także prywatne oblicze jednego z najbardziej znanych europejskich polityków, wykonał zaprzyjaźniony z Havlem fotografik Oldrich Skacha. (PAP)
wos/ abe/ gma/