Prezydent Andrzej Duda podziękował uczestnikom trwającego w Rzeszowie XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych za podtrzymywanie polskości za granicą, za propagowanie polskiej kultury i tradycji w krajach zamieszkania.
Podziękowania w imieniu prezydenta przekazał we wtorek sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski podczas spotkania z kierownictwem i delegacjami zespołów uczestniczących w XVII ŚFPZF w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.
Zwracając się do uczestników festiwalu Kwiatkowski podkreślił, że wszyscy w kraju, którzy zajmują się kontaktami z rodakami za granicą wiedzą, są "ważnymi dla nas ambasadorami polskości". "Bo to wy tę polskość podtrzymujecie, bo wy tą polskością się chwalicie, bo wy jesteście z niej dumni, bo wy wreszcie spotykacie się na wielu innych festiwalach po to, by pokazać to bogactwo polskiej kultury i tradycji, i dzięki temu ta polskość w tak wielu miejscach na świecie trwa i za to się należą podziękowania” – mówił Kwiatkowski.
ŚFPZF odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, co trzy lata, tradycyjnie w pierwszym wakacyjnym miesiącu. Jest jedną z największych tego typu imprez na świecie i – jak mówią organizatorzy - wyróżniającą się wśród innych zarówno liczbą uczestników, jak i przede wszystkim formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności. Wspólny występ pozwala też zintegrować się uczestnikom i poznać wzajemnie, a także poznawać kulturę kraju przodków.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska przy współudziale finansowym Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Rzeszowa. Festiwal dofinansowany został też ze środków ministerstwa kultury oraz Senatu. Patronatem honorowym imprezę objął prezydent Andrzej Duda.
Kwiatkowski wyraził też zadowolenie, że następny festiwal odbędzie się już za dwa lata (festiwal tradycyjnie odbywa się co trzy lata – PAP), w 50. rocznicę powstania ŚFPZF. „Cieszę się dlatego, bo to jest ważne, żeby takie jubileusze organizować, ważne jest, żeby pamiętać o tych, którzy tę piękną tradycję rozpoczęli i dlatego też chciałem podziękować tym, dzięki którym się tutaj spotkaliśmy” – zaznaczył.
Zwracając się też do władz województwa, miasta Rzeszowa i Stowarzyszenia Wspólnota Polska za to, że przyczynili się do organizacji kolejnego festiwalu.
W czasie uroczystości sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta wręczył przedstawicielom zespołów pamiątkowe dyplomy uznania podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz miniatury godła Polski. Ponadto przekazał też dla wszystkich uczestników ŚFPZF miniaturki polskiej flagi.
W czasie spotkania odczytano też list marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, skierowany do uczestników XVII ŚFPZF, w którym marszałek przypomniał, że festiwalowi goście występując przed publicznością mieli możliwość „opowiedzieć o współczesnej Polonii dając przykład tego, że więź z krajem można wyrazić nie tylko poprzez język, lecz także poprzez kultywowanie polskiej tradycji i sztuki ludowej".
Przypomniał, że jednym z kierunków działania Senatu w tym zakresie jest promowanie polskiej kultury poza granicami kraju. Wymieniając wydarzenia festiwalowe, takie jak korowód ulicami miasta inaugurujący festiwal, występy zespołów polonijnych w całym regionie ocenił, że „działalność artystyczna jest pięknym sposobem na manifestowanie, podtrzymywanie i zachowane polskości na obczyźnie”.
„Polski folklor jest wartością także jako współczesny nośnik kultury, będąc atrakcyjnym również dla tych, którzy nie mają polskich korzeni, a niejednokrotnie pod wpływem jego uroku pogłębiają swoje zainteresowanie Polską i jej bogatym dziedzictwem” – zaznaczył marszałek Senatu.
Tegoroczny festiwal odbywa się od piątku. Bierze w nim udział ponad tysiąc przedstawicieli Polonii z 14 krajów, z pięciu kontynentów skupionych w 37 zespołach. Najliczniej – jak zwykle – reprezentowana jest Polonia z USA - 8 zespołów, i Kanady - 9 grup.
W ramach festiwalu przez weekend zespoły polonijne występowały w Rzeszowie i w 35 innych miejscowościach regionu podkarpackiego, gdzie prezentowały polskie tańce. W poniedziałek odbył się koncert "Folklor narodów świata", a we wtorek wieczorem odbędzie się koncert galowy, który zakończy imprezę. Wzorem minionych lat będzie to widowisko „Karczma na Podzamczu”, w którym wystąpią niemal wszystkie zespoły biorące udział w festiwalu. (PAP)
api/ agz/