Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w niedzielę w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w stolicy Ukrainy Kijowie. W akcję, która odbyła się także w innych miejscach tego kraju, zaangażowali się ukraińscy Polacy i sympatycy polskiej kultury.
Narodowe Czytanie pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy zorganizował Instytut Polski w Kijowie i Wydział Konsularny RP.
„Cieszę się, że zebrało się tu dziś tak wiele ludzi, gdyż tegoroczne Narodowe Czytanie ma szczególny charakter. Niebawem będziemy obchodzili stulecie odzyskania polskiej niepodległości i książka, którą czytamy, opowiada o tym skomplikowanym procesie i uczuciach ludzi, którzy byli jego świadkami” - powiedział szef Instytutu Polskiego Bartosz Musiałowicz.
W czytaniu wzięli udział członkowie polskich organizacji na Ukrainie oraz ludzie, którzy uczą się języka polskiego lub po prostu lubią polską kulturę. Czytali oni powieść Żeromskiego w języku polskim i w tłumaczeniu na język ukraiński.
„Jestem studentką Szkoły Teatralnej, uczę się języka polskiego i przyszłam trochę się w nim podszkolić, jednak nie zdecydowałam się na czytanie po polsku i wybrałam wersję ukraińską” - powiedziała PAP po przeczytaniu fragmentu „Przedwiośnia” Anna Czerniawska.
„Marzę o studiach w Polsce i staram się być na wszystkich imprezach, które są z nią związane, żeby lepiej poznać Polskę. Oczywiście uczę się polskiego, dlatego dzisiejsze czytanie poszło mi łatwo” - powiedział PAP 16-letni Mykyta, uczeń jednej z kijowskich szkół.
Narodowe Czytanie odbyło się na Ukrainie także m.in. w Żytomierzu. Uczestniczyli w nim polscy dyplomaci z konsulatu w Winnicy, członkowie organizacji polskich i młodzież z Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. Ignacego Jana Paderewskiego przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie - poinformowała na Facebooku prezes tej organizacji Wiktoria Laskowska.
W Charkowie „Przedwiośnie” czytano w Stowarzyszeniu Kultury Polskiej. „Oprócz czytania lektury można było poznać bliżej życiorys autora +Przedwiośnia+ i kontekst historyczny powieści, której akcja rozgrywa się w czasie odbudowy Niepodległej Polski po latach niewoli” - przekazał charkowski konsulat RP.
W Odessie, gdzie czytanie także zorganizował polski konsulat, zebrano się w miejskiej bibliotece im. Iwana Franki - podało Narodowo-Kulturalne Stowarzyszenie Polaków w Odessie „Polska Nuta”.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku przedsięwzięcie ma rekordowy zasięg, gdyż jest prowadzone w 2930 miejscach.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ mc/