1 kwietnia wchodzi w życie nowy regulamin Polskiej Agencji Prasowej, który zmienia jej strukturę organizacyjną.
„Sens zmian jest prosty – mówi prezes zarządu PAP Artur Dmochowski. - Dotychczasowa struktura PAP była nieprzejrzysta i nieefektywna. Nie tylko nie sprzyjała synergii pomiędzy różnymi częściami Agencji, ale wręcz utrudniała ich komunikację i współpracę”.
W nowej strukturze podstawową częścią PAP będzie jednolity pion redakcyjny – Redakcja Naczelna, w którym znajdą się m.in. – dotąd podzielone - redakcje: PAP Media, PAP Biznes i PAP Foto. Ułatwi to skoordynowanie i usprawnienie ich pracy.
W Redakcji Naczelnej działać też będą: Newsroom, Redakcja Krajowa (w ramach której działa m.in. lifestyle'owy PAP Life), Sportowa i Zagraniczna. Trwają prace nad budową nowych redakcji: Multimedialnej, która rozwinąć ma serwis wideo PAP oraz Opinii i Komentarzy. PAP rozwija też serwisy obcojęzyczne, przede wszystkim angielski.
Redakcją Naczelną będzie kierował Radosław Gil (ur. 26.09.1971 w Zamościu) od maja ub.r. szef PAP Media. Kierował on już redakcją PAP w latach 2006-09. Wcześniej, w latach 90. XX wieku dziennikarz „Super Expressu” i „Życia”. Od 2000 do 2003 r. w PAP, najpierw jako dziennikarz działu politycznego, następnie jego kierownik. W 2003-04 dziennikarz działu politycznego „Rzeczpospolitej”, potem wydawca i producent w TV Puls i wydawca „Panoramy” TVP.
Zastępcą redaktora naczelnego został Cezary Bielakowski – były dziennikarz tygodnika „Wprost”. Wcześniej pracował w studiu filmowym „OKO” jako redaktor literacki oraz w agencji informacyjnej SiS-Serwis jako reporter. Był też redaktorem w PAP, „Życiu”, „Rzeczpospolitej” i „Newsweeku”.
Pozostałe części PAP to pierwszym rzędzie nowy pion operacyjny: Biuro Rozwoju, które zajmie się m.in. sprzedażą, promocją i marketingiem serwisów PAP, Centrum Prasowe - odpowiedzialne m.in. za organizację konferencji prasowych oraz dział, w którym powstawać będą nowe projekty Agencji.
Dział informatyczny podzielony zostanie na dwie części: Biuro Informatyki, które tworzyć będzie oprogramowanie, stanowiące informatyczną infrastrukturę serwisów PAP oraz Biuro Bezpieczeństwa Informatycznego, odpowiedzialne za ciągłość pracy systemów informatycznych Agencji oraz ich ochronę przed zagrożeniami.
Polska Agencja Prasowa to państwowa agencja informacyjna, jedna z największych w Europie, zatrudniająca ponad 370 dziennikarzy. Od ubiegłego roku PAP należy wraz z TVP i Polskim Radiem do mediów narodowych. Zgodnie ze statutem do zadań PAP należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja upowszechnia też stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie stanowisk w ważnych sprawach państwowych.
Od maja 2016 roku PAP kieruje Artur Dmochowski. (PAP)
gma/