Kultura i sztuka po 1989 roku

13.02.2018

Polskie książki nagrodzone na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii

Książki "Zgubiona dusza" Olgi Tokarczuk i Joanny Concejo oraz "Wytwórnik górą!" Magdaleny Matoso otrzymały wyróżnienia Bologna Ragazzi Award na największych na świecie targach książki dla dzieci, które odbywają się co roku w Bolonii - podał Instytut Książki.

Bologna Ragazzi Award - prestiżowa, międzynarodowa nagroda jest przyznawana co roku podczas Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii za najciekawszą pod względem graficznym i edytorskim książkę dla dzieci.

Polscy artyści od lat znajdują się wśród laureatów nagrody (m.in. Iwona Chmielewska, Marta Ignerska i Urszula Palusińska). W tym roku wyróżnienie Bologna Ragazzi Award w kategorii "fiction" otrzymała książka "Zgubiona dusza" Olgi Tokarczuk z ilustracjami Joanny Concejo (Wydawnictwo Format).

"Był sobie raz pewien człowiek, który bardzo dużo i bardzo szybko pracował i już dawno zostawił swoją duszę gdzieś daleko za sobą. Bez duszy żyło mu się nawet dobrze – spał, jadł, pracował, prowadził samochód, a nawet grał w tenisa. Czasem jednak miał wrażenie, że wokół niego jest zbyt płasko, jakby poruszał się po gładkiej kartce z zeszytu do matematyki, kartce, którą pokrywają równiutkie kratki…" - tak rozpoczyna się opowieść.

"Pierwsza książka Olgi Tokarczuk, która mówi nie tylko słowami, ale i obrazami. To dwugłos – idąc za słowami pisarki, Joanna Concejo stworzyła równoległą opowieść, ukrytą w obrazach. Poruszająca rzecz o czekaniu, cierpliwości i uważności" - podało wydawnictwo Format, które książkę opublikowało.

W kategorii "Art, architekture and design" wyróżniono książkę "Wytwórnik górą!" portugalskiej projektantki graficznej Magdaleny Matoso opublikowaną w Polsce przez Wydawnictwo Wytwórnia. "Wytwórniki" to seria autorskich zeszytów kreatywnych, książki, które są dla czytelnika zaproszeniem do rysowania. W nagrodzonej książce znajduje się kolekcja ilustracji, których motywem przewodnim jest góra. Naszym zadaniem jest dokończyć rozpoczęte przez autorkę rysunki. Opublikowana przez Wytwórnię książka została przetłumaczona z portugalskiego przez Jakuba Jankowskiego.

Nagrody zostaną wręczone podczas 55. edycji Targów Książki dla Dzieci w Bolonii (Bologna Children's Book Fair), które odbędą się 26-29 marca 2018 r. (PAP)

autor: Agata Szwedowicz

aszw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL