Jarosław Marek Rymkiewicz kończy we wtorek 86 lat. Polskie Radio stworzyło specjalny serwis poświęcony życiu i twórczości poety. Materiały znaleziono w archiwach Polskiego Radia, BBC, Radia Wolna Europa i Radio France Internationale – napisano na Twitterze Instytutu Książki (IK).
"Jarosław Marek Rymkiewicz kończy we wtorek 86 lat. Z tej okazji Polskie Radio przypomina - z archiwów Polskiego Radia oraz polskich sekcji BBC, Radia Wolna Europa (RWE) i Radio France Internationale (RFI) - wywiady z pisarzem, lektury jego książek, a także opowieści znawców jego bogatej twórczości, obejmującej zarówno poezję, jak i eseistykę, prozę, wreszcie szkice historycznoliterackie i historiozoficzne" - napisano na stronie IK.
"Pisarska tajemnica Rymkiewicza tkwi w wielkiej różnorodności: z jednej strony uprawia własną twórczość, z drugiej zaś z wielkim uczuciem potrafi pisać o twórczości innych pisarzy polskich" – ocenił krytyk literacki Janusz Drzewucki, cytowany w informacji.
Jak zaznaczono, "na niezwykłą skalę humanistycznych zainteresowań zwraca także uwagę Elżbieta Czerwińska z wydawnictwa Sic!". "Jego życie jest długie i obfitujące w różne okresy twórczości, w różne pasje, którym się w danym okresie życia poświęcał. To jeden z wielkich poetów XX w., który przeniknął jeszcze w XXI w." – zauważyła.
Podkreślono, że "tę różnorodność oddają materiały dźwiękowe zgromadzone w serwisie rymkiewicz.polskieradio24.pl". "Poznajemy Jarosława Marka Rymkiewicza jako +poetę cudownych sprzeczności+ (zdaniem prof. Jarosława Ławskiego), kontynuatora tradycji wielkiej literatury polskiej (w oczach prof. Krzysztofa Koehlera), a także autora powieści politycznej, od której nie można się oderwać (prof. Maciej Urbanowski) i twórcę +fascynującej i sensacyjnej+ serii książek o Adamie Mickiewiczu (Przemysław Dakowicz), wreszcie - +postać fascynującą i czasem niezwykle irytującą+ (Marcin Sendecki)" - czytamy na stronie IK.
Wyjaśniono, że "Adam Mickiewicz - jako postać o szczególnym znaczeniu dla pisarstwa Jarosława Marka Rymkiewicza - pojawia się w serwisie specjalnym wiele razy, m.in. za sprawą lektury książek z poświęconego wieszczowi historycznoliterackiego cyklu +Jak bajeczne żurawie+". Zaprezentowano fragmenty czterech części serii - czytanych w 1991 r. w RWE "Żmutu" i "Baketu" oraz nagranych w 2019 r. tomów "Do Snowia i dalej" i "Adam Mickiewicz odjeżdża na żółtym rowerze" w interpretacji Jarosława Gajewskiego.
"Przede wszystkim jednak słuchamy głosu samego poety. Jego wspomnień z dzieciństwa, na którym cieniem położyła się II wojna światowa, opowieści o zostawaniu poetą, miłości do muzyki i o ogrodzie w Milanówku, który zajął ważne miejsce w dojrzałym życiu i dziele Jarosława Marka Rymkiewicza" - napisano w informacji.
"Pisarz zabiera nas także na wyprawę śladami swej twórczości, która dzięki swej nadzwyczajnej rozpiętości obejmuje kilka wieków (+potrafię wydobyć z siebie poczucie życia równocześnie w kilku czasach+) i wiedzie ścieżką wydeptaną między historią, filozofią, polityką, literaturą i codziennością - a po drodze nie zabraknie kontrowersji (+Wieszanie« mówi, że jedynym sposobem na zbudowanie trwałej niepodległości jest krew+)" - czytamy na stronie IK.
Więcej informacji na stronie: https://polskieradio24.pl/39/8829. (PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/