Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wzbogaciło się w 2016 roku o ponad 5 tys. obiektów. Zdecydowana większość z nich to dary. Koszt zakupionych muzealiów wynosi prawie 317 tys. zł.
Wybór najciekawszych nabytków będzie można oglądać na czynnej od środy przez miesiąc wystawie w Pałacu Krzysztofory.
Dziennikarzom i innym zaproszonym gościom Muzeum zaprezentowało nowe obiekty we wtorek. „Dzisiaj jest dzień naszego muzealnego święta. Muzea bowiem są dla zwiedzających, dla publiczności, dla społeczeństwa, ale służą społeczeństwu poprzez gromadzenie świadectw przeszłości, które my sami nazywamy muzealiami” – mówił dyrektor MHK Michał Niezabitowski.
Jak podkreślił, w muzeach są rzeczy piękne, ale i takie, które na pierwszy rzut oka nie wydają się ładne, są jednak wartościowe. „To świadectwa czegoś, kogoś” – powiedział dyrektor.
W 2016 r. do zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa trafiło dokładnie 5 504 muzealiów, z czego 5 225 to dary. 279 muzealiów MHK zakupiło za blisko 317 tys. zł.
Wśród nowych nabytków są obrazy, rysunki i rzeźby znanych artystów, fotografie stare i nowe, a także zegar oraz brakteaty (monety jednostronne), które na stałe zasilą wielooddziałowe muzeum.
Spośród zakupionych obiektów jest m.in. dokument z odręcznym podpisem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dokument ten jest propozycją przedstawioną Komisji Kruszcowej objęcia zarządu fabryki przez Krzysztofa Szembeka, biskupa płockiego, i stanowi dowód na intensywne poszukiwania górnicze oraz eksploatację złoża miedzianogórskiego, podjęte za panowania króla Poniatowskiego.
MHK systematycznie powiększa zbiór obrazów Wojciecha Weissa (1875–1950). W 2016 r. kolekcja dzieł tego malarza powiększyła się o cztery obrazy olejne o tematyce krakowskiej. Muzeum wzbogaciło także swój zbiór obrazów i rysunków Piotra Stachiewicza (1858-1938) o kilka jego dzieł. W MHK od 2016 r. są m.in. portrety żony i syna Stachiewicza, narysowane przez artystę.
Wśród nowych prac w muzeum znalazły się też dzieła Stanisława Janowskiego, Kazimierza Mikulskiego, Ireny Iriko-Kołodziej, Artura Markowicza, Konstantego Laszczka, Krystyny Nowakowskiej, Bogusława Gabrysia.
Do kolekcji zegarów MHK trafił zegarek kieszonkowy Aleksandra Sulikowskiego - cenionego krakowskiego zegarmistrza, montującego w XIX i na pocz. XX w. zegary z elementów sprowadzanych z Francji i Szwajcarii. Bogato dekorowany nabytek pochodzi z 1900 r., ma napęd sprężynowy i srebrne elementy.
Cenne, wymienione we wstępie do katalogu nabytków, są dwa żydowskie brakteaty z tzw. skarbu krakowskiego. Są to srebrne krążki jednostronnie bite stemplem. Monety tzw. grubej roboty pochodzą z drugiej połowy XII lub pierwszej połowy XIII w., być może z mennicy krakowskiej.(PAP)
bko/ mow/