Ponad 50 wydarzeń – głównie spektakli, ale i warsztatów oraz spotkań z artystami – znajdzie się w programie małopolskiej edycji akcji „Dotknij Teatru”. W tym roku potrwa ona od 28 marca do 3 kwietnia.
Rozmaite atrakcje przygotowały dla Małopolan nie tylko instytucje teatralne w Krakowie. Ofertę szykują także jednostki w Tarnowie, Chrzanowie i Świątnikach Górnych.
O najciekawszych wydarzeniach opowiedzieli dziennikarzom przedstawiciele poszczególnych teatrów we wtorek na konferencji prasowej w Teatrze Bagatela.
Projekt „Dotknij Teatru” w Małopolsce rozpocznie się w drugi dzień Świąt pokazem „Czekają nas ludzie, co wiedzą o cudzie”. Podczas tego przedstawienia na Rynku Głównym w Krakowie wystąpią aktorzy amatorzy, pochodzący z miasteczka Świątniki Górne oraz z wiosek Wrząsowice i Rzeszotary.
„W spektaklu bazujemy na obrzędach wielkanocnych i powielkanocnych. Widowisko ma też ukrytą, symboliczną wymowę, wiążącą się z toposem wędrówki człowieka przez życie” – opowiadała Natalia Wojtala, reżyserka widowiska i prowadząca Teatr po Latach, który przygotował spektakl.
Po raz drugi „Czekają na ludzie, co wiedzą o cudzie” będzie można obejrzeć w Świątnikach Górnych, na scenie Strażnicy Kultury. Tam też widowisku ma towarzyszyć program edukacyjny.
Tegoroczna edycja „Dotknij Teatru” będzie wyjątkowa dla krakowskiego teatru KTO. Po 37 latach opuszcza on siedzibę przy ul. Gzymsików. Przez najbliższe prawie trzy lata nie będzie miał swojej sceny, a spektakle zamierza wystawiać w Cricotece, Mandze oraz w Teatrze Zależnym Politechniki Krakowskiej przy ul. Kanoniczej.
Nową siedzibą Teatru będzie kinoteatr Wrzos, ale, zanim KTO się tam przeprowadzi, budynek musi zostać wyremontowany i przystostowany do potrzeb instytucji teatralnej.
Dyrektor KTO Jerzy Zoń zaprosił widzów na 30 marca, na happening „Exodus”, który odbędzie się jeszcze przed dotychczasową siedzibą przy ul. Gzymsików. „Ten happening będzie podsumowaniem naszego 37-letniego bycia na ul. Gzymsików, w tym +baraku+, do którego jednakże się przywiązaliśmy i przywiązaliśmy też widzów” – powiedział dyrektor. Jak dodał akcja „Dotknij Teatru” ma pomóc pracownikom Teatru oraz widzom w „mentalnym przeprowadzeniu” do innych miejsc wystawiania sztuk.
W „Exodusie” wyreżyserowanym przez Zonia kluczową rolę odgrywa ogień, dlatego każdy widz proszony jest o przyniesienie ze sobą dwóch białych zniczy. Kolejne spektakle KTO, 1 i 2 kwietnia, odbędą się już w Teatrze Zależnym Politechniki Krakowskiej. Będą to przedstawienia Krzysztofa Niedźwiedzkiego „Atrament dla leworęcznych. Komedia Absurdalna” oraz „Święci tego tygodnia. Komedia obyczajowa”.
Krakowskie instytucje teatralne przygotowały szereg wydarzeń dla uczestników projektu „Dotknij Teatru”. Zainteresowani zapoznają się zarówno z działalnością znanych teatrów instytucjonalnych, jak i mniejszych, offowych. Coś dla siebie znajdą zarówno dorośli, jak i dzieci.
Na deskach sceny narodowej widzowie obejrzą „Hamleta” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego oraz „Kwestię techniki” w reż. Michała Buszewcza, a w wykonaniu pracowników technicznych Starego Teatru. Spektakl ten będzie połączony z oprowadzaniem po zapleczu teatru.
Teatr Bagatela dorosłych zaprasza na „Mayday” Wojciecha Pokory, „Carmen. Bella Donna” Pawła Pitery i „Wydmuszkę” Piotra Urbaniaka. Z kolei na najmłodszych widzów czeka bajka „O krasnoludkach, gąskach i sierotce Marysi” Iwony Jery.
Miłośników poezji Teatr im. Juliusza Słowackiego zaprasza na 510. spotkanie Salonu Poezji. Wiersze Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa i Kazimierza Przerwy-Tetmajera czytać będzie aktorka Urszula Grabowska i studenci krakowskiej PWST.
„Dotknij Teatru” to ogólnopolski projekt organizowany od 2000 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. Koordynatorami ogólnopolskimi akcji są Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. (PAP)
bko/ par/