Ponad 70 artystów z kilkunastu krajów weźmie udział w 4. edycji Letnich Międzynarodowych Kursów Grafiki i Tkaniny Artystycznej PATA 2016, które w lipcu i sierpniu organizuje Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi. Projekt realizowany jest we współpracy z włoskim Międzynarodowym Centrum Sztuki KAUS w Urbino.
Trzy poprzednie edycje kursów przyciągnęły do Łodzi artystów z ponad 30 krajów, tj. m.in. Włochy, USA, Kanada, Dania, Hiszpania, Holandia, Indie, Japonia, Kolumbia, Kuba, Luksemburg, Portugalia, Chiny czy RPA i cieszyły się dużym uznaniem uczestników. „Nasze przedsięwzięcie zyskało międzynarodowy prestiż, stając się jednym z głównych centrów edukacji letniej w Europie i poza nią” - powiedział PAP rzecznik łódzkiej ASP Jarosław Skotnicki.
Od 2015 roku program letnich kursów grafiki i tkaniny wzbogacony został o kursy interdyscyplinarne. W programie tegorocznej edycji podzielone zostały one na cztery bloki tematyczne: kurs instalacji interaktywnych, dwa kursy projektowania graficznego oraz kurs preprodukcji gier i filmów.
„W sztuce najnowszej panują obecnie tendencje do przenikania się i łączenie klasycznych technik graficznych i tkackich z nowymi mediami oraz pozyskiwania przestrzeni do realizacji projektów” - wyjaśnił Skotnicki.
Kursy adresowane są zarówno do początkujących adeptów grafiki czy rozpoczynających pracę z tkaniną artystyczną, jak i do doświadczonych już artystów. Tegoroczny program obejmuje 10 kursów podzielonych na dwie sesje.
W pierwszej, która odbywać się będzie od 18 do 30 lipca uczestnicy będą mogli zdobywać nowe doświadczenia w takich dziedzinach jak: unikatowy obiekt tkany na kursie prof. Włodzimierza Cygana, techniki druku wypukłego, druku wklęsłego oraz sitodruku na kursie prof. Sławomira Ćwieka, a także kaligrafia i typografia podczas zajęć prowadzonych przez dr hab. Łukasza Chmielewskiego.
Jeden z interdyscyplinarnych kursów z pogranicza tkaniny i grafiki o nazwie „Punkt styczny” poprowadzi prof. Alicia Candini, prezydent Fundacion Para El Arte Contemporaneo w Buenos Aires w Argentynie. Oferta dydaktyczna wzbogacona została także o warsztaty prof. Gabriela Kołata poświęcone komiksowi oraz preprodukcji gier i filmów.
Zdaniem Skotnickiego kurs dot. szeroko pojętego concept artu to podkreślenie roli Łodzi, jako ważnego centrum komiksu i gier. To w tym mieście od 1991 roku organizowana jest jedna z największych komiksowych imprez - Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, a łódzka ASP posiada jedyną w kraju Pracownię Komiksu, Ilustracji i Preprodukcji Gier i Filmów.
Podczas drugiej sesji, którą zaplanowano w dniach od 3 do 17 sierpnia kursanci będą zgłębiać tajniki druku wypukłego i wklęsłego oraz litografii na kursie prof. Krzysztofa Wawrzyniaka, druku na tkaninie pod kierunkiem prof. Krystyny Czajkowskiej czy projektowania graficznego na kursie prof. Sławomira Kosmynki. Zaplanowano także kurs tkaniny artystycznej i obiektu eksperymentalnego pod kierunkiem rektora łódzkiej ASP, prof. Jolanty Rudzkiej-Habisiak oraz instalacji interaktywnych na zajęciach prowadzonych przez prof. Danutę Wieczorek.
Skotnicki przypomniał, że 2016 to rok szczególny w świecie tkaniny artystycznej, bowiem w Łodzi odbywa się kolejne Międzynarodowe Triennale Tkaniny – najważniejsza tego typu impreza na świecie – organizowane przez Centralne Muzeum Włókiennictwa. „Chcieliśmy podkreślić rangę tkaniny w łódzkiej tradycji artystycznej i dlatego zaproponowaliśmy aż cztery kursy w tej dziedzinie, poprowadzone przez łódzkich wykładowców – laureatów wielu nagród, w tym łódzkiego Triennale Tkaniny oraz przez prof. Candiani” - dodał rzecznik ASP.
Kursom towarzyszyć będą seminaria: "About non specifity in contemporary printmaking", które poprowadzi prof. Alicia Candiani, o trendach we współczesnej grafice artystycznej opowiadać będzie dr Marta Raczek-Karcz, prezes Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, a o łódzkiej tradycji artystycznej – dr hab. Łukasz Sadowski. Nie zabraknie też wystaw prac Alicii Candiani oraz podsumowujących dokonania uczestników obu sesji letnich kursów.
Łódzka ASP im. Władysława Strzemińskiego od lat jest cenioną na świecie uczelnią wśród grafików i twórców, zajmujących się tkaniną artystyczną i współpracuje z wieloma zagranicznymi instytucjami artystycznymi m.in. Kaus w Urbino oraz Akademiami Sztuk Pięknych z takich miast jak m.in. Barcelona, Berlin, Bratysława, Budapeszt , Lizbona, Genewa, Helsinki, Istambuł, Paryż czy Wilno.
W 2013 r. uczelnia zdecydowała się zorganizować pierwsze letnie kursy, a rok później powołana została międzynarodowa sieć instytucji publicznych i prywatnych PATA NETWORK, która ma promować je na świecie. (PAP)
szu/ jbr/