Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi otrzymało ponad 740 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu na zakup licencji filmowych z zasobów Filmoteki Narodowej; posłużą one do tworzenia wystawy „Kino Polonia”, poświęconej historii X muzy w Polsce.
"Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, decyzją wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotra Glińskiego, otrzymało dotację na zakup licencji filmowych z zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i Telewizji Polskiej. To wydarzenie bez precedensu, bo pozyskanie skarbów rodzimej kinematografii: filmów, seriali, fotosów i najprzeróżniejszych materiałów związanych z produkcją filmów pozwoli zrealizować najważniejszy cel NCKF-u, czyli budowę unikatowej, multimedialnej i narracyjnej wystawy poświęconej historii i współczesności polskiego kina" - poinformował PAP rzecznik EC1-Łódź Miasto Kultury Michał Kędzierski.
Jak podkreślił, dzięki dotacji w wysokości ponad 740 tys. zł brutto, wystawa "Kino Polonia" będzie mogła stać się pasjonującą wędrówką przez dzieje rodzimej kinematografii, źródłem wiedzy dla kolejnych pokoleń widzów i hołdem złożonym wybitnym artystom. Do tworzenia jednej z trzech planowanych ekspozycji stałych w NCKF wykorzystane zostaną najnowocześniejsze środki wyrazu.
"W związku z tym, że wystawa będzie opowiadać o kinie, trudno sobie ją wyobrazić bez fragmentów filmów, mappingów, interaktywnych gier, zdjęć i pamiątek, które podkreślą wielkość polskiej kinematografii" - dodał.
Współprowadzone przez MKDNiS Narodowe Centrum Kultury Filmowej to powstający w łódzkim kompleksie EC1 ośrodek edukacyjny, służący upowszechnianiu kultury audiowizualnej, technologii filmowych i historii kina. Będzie siedzibą trzech multimedialnych wystaw - oprócz "Kina Polonii", także "Materii kina" – zapraszającej do gry w realizację filmu i "Mechanicznego oka", które w steam punkowej scenografii opowie o przemianach w technologiach audiowizualnych.
W NCKF znajdą się również sale edukacyjne wyposażone w nowoczesny sprzęt filmowy, centrum digitalizacji treści audiowizualnych, trzyekranowe kino, mediateka i sale wystaw zmiennych. W Centrum powstało do tej pory kilka projektów wystawienniczych, dokonano rekonstrukcji biopleografu Kazimierza Prószyńskiego oraz pozyskano dla Łodzi tytuł miasta kreatywnego UNESCO.
Projekt NCKF realizowany jest dzięki środkom Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a otwarcie instytucji z jej wszystkimi funkcjami planowane jest po zakończeniu procesu inwestycyjnego – na połowę 2023 roku.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ dki/