Ok. 6,2 milionów osób odwiedziło zakończony w niedzielę w Gdańsku 753. Jarmark św. Dominika. To najstarsza impreza handlowo-kulturalna w Polsce oraz jedna z największych w Europie. Trwała trzy tygodnie. Joanna Czauderna-Szreter z Międzynarodowych Targów Gdańskich, które od 1996 r. są głównym organizatorem jarmarku poinformowała PAP, że nagrodę Grand Prix tegorocznej imprezy za najciekawszy produkt otrzymała Pracownia Szkła Artystycznego ArtGlass z Gdańska, produkująca m.in. misy, patery i lampy.
Wyróżnienia przypadły dwóm wystawcom: SKYRA Jewelry&Accessories z Litwy za biżuterię ze zgrzewanych tkanin oraz Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Pomorskiego za realizację stoisk pod nazwą "Pomorskie Smaki", prezentujących regionalne potrawy oraz rękodzieło artystów ludowych.
Podczas jarmarku, który rozpoczął się 27 lipca, kupcy handlowali na prawie tysiącu stoisk; głównie rzemieślniczych, kolekcjonerskich i artystycznych ustawionych na ulicach historycznego centrum miasta.
Powierzchnia handlowa jarmarku wynosiła 41 tysięcy metrów kwadratowych. Do Gdańska, oprócz krajowych sprzedawców, zjechali wystawcy z Białorusi, Egiptu, Hiszpanii, Indii, Kanady, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Węgier.
Tradycyjnie podczas Jarmarku św. Dominika odbyły się też liczne koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Wystąpili m.in.: Urszula, Plastic, Warsaw Afrobeat Orchestra, Maja Kleszcz&Incarnations oraz Kim Novak. Odbyły się także plenerowe prezentacje muzyki klasycznej i operowej, Festiwal Carillonowy oraz kabareton.
Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich patrona. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark. Na sierpniowe święto do gdańskiego portu zawijało w dawnych wiekach ponad 400 okrętów z całej Europy. Dla gdańszczan najbardziej pamiętny był jarmark z 1310 roku, kiedy to korzystając z nieobecności w mieście króla Władysława Łokietka Krzyżacy po raz pierwszy złupili miasto, mordując część kupców i ludności.
Odbywający się przez wieki w Gdańsku Jarmark św. Dominika miał przerwę po II wojnie światowej. Impreza została reaktywowana w 1972 roku. z inicjatywy Wojciecha Święcickiego, dziennikarza popularnej gdańskiej popołudniówki "Wieczoru Wybrzeża". Tegoroczny jarmark odbywał się po raz 753. (PAP)
rop/ je/