Prezentacji kultury i historii białoruskiej, integracji mniejszości białoruskiej i diaspory białoruskiej mieszkającej w woj. podlaskim ma służyć nowa instytucja kultury w regionie – Centrum Kultury Białoruskiej. Ma ono zacząć działalność od 1 stycznia 2024 r.
Placówka będzie podlegać samorządowi województwa podlaskiego. Pomysł i główne cele nowej instytucji przedstawiono dziennikarzom w czwartek podczas konferencji prasowej
Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki mówił, że pomysł powołania tego centrum pojawił się w środowisku mniejszości białoruskiej działającej w regionie, a jej głównym celem ma być zintegrowanie i zintensyfikowanie działań na rzecz tego środowiska. Dodał, że chodziło też o to, by stworzyć miejsce, gdzie można będzie realizować przedsięwzięcia związane z tym środowiskiem.
Poinformował, że o powołaniu Centrum Kultury Białoruskiej zdecydują radni sejmiku województwa podlaskiego. W jego ocenie nie powinno być z tym trudności. Mówił, że finansowanie tej instytucji ujęte jest w projekcie budżetu woj. podlaskiego na przyszły rok (pierwsze czytanie ma odbyć się na sesji 27 listopada). Marszałek podał, że w rezerwie budżetowej 1,5 mln zł przeznaczono na działalność centrum, zapisano też 1,5 mln zł na przystosowanie budynku, w którym centrum będzie miało siedzibę.
Kosicki mówił, że nowa instytucja ma działać od 1 stycznia 2024 r. Tymczasowo będzie mieściła się w budynku przy ul. Kilińskiego w Białymstoku (wcześniej działała tu Książnica Podlaska – PAP). Docelowo instytucja znajdzie się w innym budynku, jednak na razie nie podano w jakim.
W grupie inicjatorów utworzenia tej instytucji znaleźli się działacze mniejszości białoruskiej w regionie prof. Oleg Łatyszonek, Anatol Wap, a także radny sejmiku Sławomir Nazaruk.
Historyk i działacz prof. Oleg Łatyszonek zwrócił uwagę, że środowisko białoruskie apelowało o powstanie takiego miejsca od początku lat 90. "Skąd taki pomysł? Bardzo szybko okazało się, że same organizacje pozarządowe nie są w stanie zapewnić takiego rozwoju kultury jak jednak instytucje publiczne" – wyjaśnił.
Mówił, że to ważne, aby w końcu w regionie kulturą białoruską zajmować się z poziomu instytucjonalnego. Powiedział, że w tym celu powołano związek stowarzyszeń pod nazwą Centrum Kultury Białoruskiej (Łatyszonek jest jego przewodniczącym). W skład związku wchodzi 12 działających w województwie białoruskich organizacji pozarządowych zarówno mniejszości, jak i diaspory.
"Mamy nadzieję, że to centrum będzie integrować diasporę białoruską, tę nową, która powstała głównie po 2020 r., z Białorusinami autochtonami na Podlasiu i pomoże także w integracji tej diaspory w naszym mieście, w naszym województwie" – powiedział Łatyszonek. Dodał, że centrum ma prowadzić szerokie działania przede wszystkim w dziedzinie kultury, ale też w edukacji. Zwrócił uwagę, że środowisko wiąże wielkie nadzieje z powstaniem centrum.
Centrum – do czasu wyłonienia w konkursie dyrektora tej instytucji – będzie zarządzał Anatol Wap. Mówił na konferencji, że wśród działań będzie organizowanie wydarzeń kulturalnych czy inicjowanie badań nad kulturą i historią społeczności białoruskiej w regionie. Ważną rzeczą będą działania popularyzujące naukę języka białoruskiego. Wap podkreślił, że Centrum Kultury Białoruskiej skupi się na działalności nie tylko w Białymstoku, ale przede wszystkim w terenie, gdzie będzie współpracować z gminnymi ośrodkami kultury i z organizacjami pozarządowymi działającymi w mniejszych miejscowościach.
Podlaskie jest regionem najliczniej zamieszkiwanym przez mniejszość białoruską.(PAP)
Autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ joz/