Walka o niepodległość 1914-1918

12.01.2018 aktualizacja 14.01.2018

3 mln zł na projekty dot. 100-lecia niepodległości i Powstania Wielkopolskiego

Powstańcy wielkopolscy. Źródło: Wikimedia Commons Powstańcy wielkopolscy. Źródło: Wikimedia Commons

3 mln zł przeznaczą władze Poznania w ramach konkursu na projekty kulturalno-edukacyjne dotyczące 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wnioski konkursowe można składać do 5 lutego.

Jak podkreślono w czwartek na konferencji prasowej, w związku z 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odzyskania niepodległości, władze Poznania zaangażowały już niemal 3 mln zł w okolicznościowe wydarzenia miejskich instytucji kultury i dodatkowo – ta sama pula pieniędzy zostanie przekazana zwycięzcom dwuletniego konkursu dla organizacji pozarządowych.

Zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski zaznaczył, że „nie będzie lepszej okazji, by skupić uwagę na roli Poznania nie tylko w odzyskaniu niepodległości, ale też na tym, co przez ostatnie 100 lat nasze miasto wniosło do polskiej tożsamości”.

„Olbrzymia w tym rola artystów i animatorów kultury. Zachęcamy ich, by pomogli opowiedzieć światu o tym, czym dla Poznania i poznaniaków jest wolność” – dodał.

Solarski przypomniał, że ze względu na ogólnopolski i regionalny charakter obchodów rocznicowych większość wydarzeń organizować będzie samorząd województwa. Zastępca prezydenta wskazał jednak, że to właśnie w Poznaniu działają najprężniejsze organizacje pozarządowe i sieć instytucji kultury.

Dyrektor Wydziału Kultury UMP Justyna Makowska zaznaczyła, że „dzięki inicjatywie prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, wspartej przez radnych, możemy w tym roku ogłosić specjalny konkurs na projekty realizowane w latach 2018-19”.

Jak tłumaczyła, „w konkursie na wysoką ocenę komisji i ekspertów mogą liczyć projekty, których koncepcje uwzględnią np. nowatorskie formy przekazywania wiedzy historycznej, a ich treść podkreśli unikatowość Poznania, jego dziedzictwo kulturowe i lokalną tożsamość mieszkańców”.

Dla komisji konkursowej istotne mają być też tzw. walory wizerunkowe, czyli trafny i dobrze promowany pomysł, który ma szansę „rozsławić naszą lokalną historię także poza Wielkopolską”.

W puli konkursu znalazło się 3 mln zł - po 1,5 mln zł na każdy rok realizacji projektu, czyli na 2018 i 2019 rok.

Nabór wniosków rozpoczął się w czwartek i potrwa do 5 lutego. Rozstrzygnięcie planowane jest na przełomie lutego i marca. W ramach konkursu 19 stycznia odbędzie się także specjalne spotkanie warsztatowe w gmachu urzędu miasta, podczas którego można będzie skonsultować swój wniosek.

Jak tłumaczyło biuro prasowe poznańskiego magistratu, w organizację wydarzeń rocznicowych zaangażowane są także niemal wszystkie poznańskie instytucje kultury. Wśród nich najwięcej, bo aż kilkanaście działań – nie tylko w Poznaniu – zaplanowało Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Swoje propozycje ma także m.in. Centrum Kultury Zamek, Biblioteka Raczyńskich, Brama Poznania, Wydawnictwo Miejskie Posnania, a także poznańskie teatry - Polski, Animacji i Muzyczny. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL