Kultura i sztuka po 1989 roku

30.11.2019

Poznański „Rozśpiewany Tramwaj Mistrza”

Feliks Nowowiejski. Fot. NAC Feliks Nowowiejski. Fot. NAC

W sobotę po Poznaniu kursować będzie „Rozśpiewany Tramwaj Mistrza” – w ten sposób poznańskie MPK włączy się w obchody 100. rocznicy osiedlenia się kompozytora Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu oraz 90. rocznicy powstania Salonu Muzycznego w Willi wśród róż.

Feliks Nowowiejski - kompozytor, dyrygent, organista i pedagog; autor m.in. opery "Legenda Bałtyku" oraz melodii do wiersza Marii Konopnickiej "Rota" - urodził się 7 lutego 1877 roku w Wartemborku, obecnie Barczewo na Warmii. Do stolicy Wielkopolski kompozytor sprowadził się po I wojnie światowej.

Według opowieści, przekazywanych przez starszych poznaniaków i rodzinę artysty, na widok przechadzającego się Poznaniem Feliksa Nowowiejskiego maszyniści zatrzymywali tramwaje i wołali: Cześć mistrzu! Cześć pieśni! W obchody 100. rocznicy osiedlenia się Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu postanowiło włączyć się więc poznańskie MPK.

Jak tłumaczyła rzeczniczka poznańskiego MPK Agnieszka Smogulecka, w sobotę po Poznaniu będzie kursował specjalny, zabytkowy "Rozśpiewany Tramwaj Mistrza".

CZYTAJ TAKŻE

"W tramwaju, którym będzie podróżował sam Feliks Nowowiejski - w tę postać wcieli się aktor - odbywać się będą występy chórów poznańskich i wspólne śpiewanki, a przewodnik będzie opowiadał o miejscach związanych z kompozytorem i dyrygentem" – wskazała Smogulecka.

Jak dodała, wszystkie kursy będą się zaczynać i kończyć na pl. Wielkopolskim, a każdy z nich potrwa około 30 minut. Przejażdżki będą bezpłatne, a kursy rozpoczynać się będą o godz. 13.00, 14.00, 15.00 i 16.00.

"Na godz. 12.30 na skwerze przed tramwajem zaplanowano inscenizację powitania Feliksa Nowowiejskiego oraz koncert chórów szkolnych. Skrócona wersja występu będzie prezentowana przed każdym odjazdem tramwaju" – podała Smogulecka.

W sobotę na pl. Wielkopolskim stanie także "tramwaj kinowy", w którym będzie można zobaczyć m.in. film "Willa wśród róż. Poznańskie lata Feliksa Nowowiejskiego" oraz wysłuchać audycji radiowej "Tramwaj Mistrza". Będzie tam również funkcjonowała kawiarenka z ciepłymi napojami i drożdżówkami.

Feliks Nowowiejski kształcił się muzycznie w Berlinie i Ratyzbonie. W 1909 r. osiadł w Krakowie, gdzie był dyrektorem artystycznym Towarzystwa Muzycznego. Po I wojnie światowej zamieszkał w Poznaniu i włączył się w nurt odradzającego się życia kulturalnego miasta. Od 1920 r. był wykładowcą w Państwowym Konserwatorium w Poznaniu, gdzie prowadził klasę organów i dyrygował orkiestrą.

Wśród najwybitniejszych dzieł Nowowiejskiego są m.in. marsz "Pod sztandarem pokoju", oratorium "Powrót syna marnotrawnego", uwertura "Swaty polskie", "Poematy symfoniczne", oratorium "Quo vadis", pieśń "Marsylianka wielkopolska", utwory organowe i fortepianowe oraz liczne utwory wokalne i chóralne (w tym ok. 600 pieśni). Feliks Nowowiejski zmarł 18 stycznia 1946 r. w Poznaniu. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL