Prawykonanie "Koncertu polskiego” na akordeon i orkiestrę smyczkową Leszka Kołodziejskiego uświetni w niedzielę kolejną odsłonę 25. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Skomponowany specjalnie na festiwal utwór zostanie zaprezentowany w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Rozprzy.
Prawykonania specjalnie zamówionych kompozycji to stały punkt programu każdej edycji Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski", który od 25. wakacyjnych sezonów wędruje po najciekawszych zakątkach woj. łódzkiego, łącząc muzykę z prezentacją zabytków oraz historycznych miejsc. W niedzielę zagości w Rozprzy, gdzie o godz. 19 w kościele pw. Nawiedzenia NMP, odbędzie się prawykonanie "Koncertu polskiego".
"Skomponowany przez Leszka Kołodziejskiego koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową powstał z myślą o pierwszym wykonawcy, Aleksandrze Stachowskim. Kompozytor przyznaje się do inspiracji polskimi tańcami ludowymi - w klasycznej, trzyczęściowej formie o układzie ogniw szybkie-wolne-szybkie znaleźć można nawiązania do krakowiaka, kujawiaka, oberka i mazura. Zgodnie z sugestią twórcy, stojąca za koncertem idea pozostaje bliska +Kolorom Polski+, na których od samego początku promuje się rodzimą muzykę. Kompozycja ma także nawiązywać do +Concerto Polacco+ Bronisława Kazimierza Przybylskiego, zasłużonego łódzkiego kompozytora. Wspomniany utwór to jeden z pierwszych koncertów na akordeon w polskiej literaturze" - przekazała Karolina Albińska z Filharmonii Łódzkiej.
Leszek Kołodziejski to instrumentalista i kompozytor, który przez wiele lat współpracował z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Jako autor licznych utworów na akordeon często wchodzi w kooperacje z orkiestrami i artystami różnych estetyk. Solistą koncertu w Rozprzy będzie Aleksander Stachowski - muzyk młodego pokolenia, laureat nagród i wyróżnień na konkursach w Polsce i za granicą.
Drugą część koncertu wypełni autorska propozycja Motion Trio. Zespół tworzą muzycy, którzy - jak sami o sobie piszą - "łączą w swej twórczości ogień muzyki o korzeniach wschodnioeuropejskich z lodowatą precyzją wielkich kompozytorów klasycznych". Znani są z charakterystycznego brzmienia, wynikającego z zestawienia trzech akordeonów bez elektronicznego przetwarzania. Artyści zagrają w Rozprzy fragmenty ścieżek dźwiękowych, m.in. Jana A.P. Kaczmarka, zmarłego w tym roku laureata Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" oraz własne utwory członków Motion Tria, jak również aranżacje Fryderyka Chopina i Wojciecha Kilara. W obu częściach wieczoru do solistów dołączy Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy prowadzona przez jej założyciela, Marka Mosia. Od początku działalności, czyli 1998 roku, muzycy zestawiają na koncertach różne stylistyki, chętnie wykonując muzykę współczesną, jazzową i rozrywkową.
Po raz drugi w historii "Kolorów Polski" festiwal zawita do kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Rozprzy. Neoklasycystyczna świątynia, konsekrowana w 1959 roku, przyciąga wiernych słynącym łaskami obrazem Rozprzańskiej Matki Życia. W zeszłym roku, po ponad 150 latach, Rozprza odzyskała prawa miejskie. Historia miejscowości sięga jeszcze XI wieku. Jej charakterystyczna nazwa pochodzi od staropolskiego słowa oznaczającego "spór sądowy", jako że była siedzibą kasztelanii rozstrzygającej konflikty prawne.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ aop/