Kultura i sztuka po 1989 roku

04.05.2018

Premiera "Ani z Zielonego Wzgórza" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie - w sobotę

Premiera "Ani z Zielonego Wzgórza", przedstawienia na motywach powieści L.M. Montgomery, odbędzie się w szczecińskim Teatrze Współczesnym w sobotę. Twórcy zapowiadają, że będzie to spektakl dla całej rodziny.

"Ania z Zielonego Wzgórza" przygotowana przez zespół Teatru Współczesnego jest nową sceniczną adaptacją klasycznej powieści Lucy Maud Montgomery o rudowłosej jedenastolatce, która w wyniku pomyłki w sierocińcu trafia do rodzeństwa, Maryli i Mateusza Cuthbertów, mieszkających w kanadyjskiej wiosce. Jak podkreślili twórcy, to spektakl skierowany przede wszystkim do dorastających widzów, ale o uniwersalnej wymowie.

"Najpiękniejszą sceną jest ta, w której Ania jedzie z Mateuszem bryczką ze stacji kolejowej i mówi, że teraz będzie już w domu. On natomiast wie, że tak nie będzie. To była dla mnie przygoda już na sali prób – (zastanawiałem się) jak pokazać scenę, w której to dziecko przyjdzie do domu, a Maryla powie +A gdzie jest chłopiec?+. Najtrudniejsze jest uzyskanie tej głębi, która jest zapisana (w książce)" – powiedział reżyser spektaklu Marek Pasieczny.

Odtwórczyni roli Ani Shirley, Magdalena Wrani-Stachowska, podkreśliła, że postać dziewczynki z kart powieści jest uosobieniem "szansy, którą mamy wszyscy".

"Dla mnie ciekawe jest także to, jaką ona daje szansę całemu miasteczku i wszystkim ludziom, których życie, w pewnym sensie, odmienia, ponieważ jest wyjątkowa – ze swoją wyobraźnią, słownictwem i +gadulstwem+" – powiedziała Wrani-Stachowska.

Autorką nowego przekładu i adaptacji scenicznej "Ani z Zielonego Wzgórza" jest mediewistka z Uniwersytetu Jagiellońskiego Joanna Gorecka-Kalita, która dla szczecińskiego teatru tłumaczyła także "Kaligulę".

Reżyser spektaklu współpracował m.in. z Teatrem Nowym w Zabrzu, Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem Montownia w Warszawie, łódzkim Teatrem Nowym czy też Teatrem Lalek "Pleciuga" w Szczecinie. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, a także wykłady z reżyserii dla nauczycieli, szkolenia z retoryki, emisji głosu i formy teatralnej.

Powieść kanadyjskiej pisarki L.M. Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza" została wydana w 1908 r. Polskie tłumaczenie ukazało się w 1911 r. Opowieść o rudowłosej dziewczynce obdarzonej wielką wyobraźnią zyskała popularność na całym świecie i została przetłumaczona na blisko 40 języków.

Twórcy spektaklu zapowiedzieli, że na szczecińskiej scenie będzie można zobaczyć najważniejsze rozdziały z życia Ani – m.in. jej przybycie na Zielone Wzgórze, proces "oswajania" dziewczynki przez otaczającą ją społeczność, szkolne perypetie, a także pierwsze dojrzałe decyzje bohaterki.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL