Taneczna historia pięciu kobiet i antyczna mitologia to dwa główne tematy baletu „Wizje miłości / Mity” do muzyki Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Spektakl z choreografią Zofii Rudnickiej zagości na deskach Opery na Zamku w Szczecinie w sobotę.
"Ten spektakl jest dla mnie bardzo ważny, ponieważ jest zadedykowany mojej przyjaciółce, Ewie Głowackiej, wybitnej polskiej tancerce, która odeszła nagle w październiku zeszłego roku" – powiedziała w rozmowie z PAP choreografka Zofia Rudnicka.
Pierwsza część baletu z muzyką Fryderyka Chopina to historia pięciu kobiet w różnym wieku. "W trakcie spektaklu poznajemy każdą z nich – jej problemy, uczucia, marzenia, namiętności" – mówiła Rudnicka.
Bohaterki tej części to Dziewczynka, Panienka, Młoda, Dojrzała i Przegrana. Jak wskazała choreografka, ta ostatnia postać była rolą Ewy Głowackiej, wymyśloną specjalnie dla niej. Zaznaczyła, że "kobieta przegrana" w spektaklu mimo wszystko nie rezygnuje z uczucia, nie należy jej więc odczytywać jako postaci pesymistycznej.
"To, że się kocha, już jest piękne. Myśli się o tej osobie, czegoś się chce, czegoś się domaga, stara się. Lepiej się zakochać, niż nie" – podsumowała choreografka.
Druga część baletu poświęcona będzie opowieściom z antycznej mitologii, m.in. zakochanego w sobie Narcyza i uciekającej przed niechcianymi zalotami nimfy Aretuzy, która przemieniła się w źródło.
"Piękna muzyka Szymanowskiego ma w sobie dużo wrażliwości, natchnienia, erotyzmu – wszystko tam jest wibrujące" – powiedziała Rudnicka. Wskazała, że dodatkowym walorem spektaklu jest muzyka na żywo – na fortepianie zagra Olga Bila, a na skrzypcach Krzysztof Buszczyk.
Obie części spektaklu łączy, jak wskazała choreografka, "geniusz obu muzyków" i tematyka – miłość, "uczucie wyższe, które jednocześnie dotyczy każdego z nas", a przekaz uczuciowy zawarty jest w "gestach, ruchach i choreografii".
Premierowy pokaz spektaklu, przy udziale połowy widowni, odbędzie się w sobotę o godz. 19. Ponownie na deskach Opery na Zamku zagości w niedzielę o godz. 18. Na niedzielę, na godz. 20:30 zaplanowano też premierę online w serwisie VOD opery.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ aszw/