Kultura i sztuka po 1989 roku

29.08.2017

Premiera „Biblii” Michała Zadary w stołecznym Nowym Teatrze

Reżyser Michał Zadara podczas spotkania z twórcami spektaklu "Biblia Rdz. 1-11" w Nowym Teatrze. Warszawa, 22.08.2017. Fot. PAP/R. Pietruszka Reżyser Michał Zadara podczas spotkania z twórcami spektaklu "Biblia Rdz. 1-11" w Nowym Teatrze. Warszawa, 22.08.2017. Fot. PAP/R. Pietruszka

Pierwszą premierą nowego sezonu w warszawskim Nowym Teatrze będzie „Biblia. Rdz. 1-11” w reżyserii Michała Zadary. Pierwsza z trzech części teatralnego cyklu zostanie zaprezentowana 1 września.

W pierwszej części tryptyku Michał Zadara wystawia Księgę Rodzaju, pierwszą księgę Biblii. Premiery kolejnych przedstawień zapowiedziano na grudzień 2017 r. i na początek 2018 r. W trzech spektaklach reżyser opowie znane historie o stworzeniu świata, wygnaniu, potopie, o Abrahamie, Izaaku, Jakubie i Józefie. Jak podkreślili twórcy podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami, Biblia to podstawa naszej cywilizacji, określająca człowieka od początku jako istotę wolną.

„Nasze mity pozwalają nam wspólnie marzyć i działać. Historie biblijne są spoiwem, które jednoczy świat Żydów, chrześcijan i muzułmanów. Dzisiaj te historie są nam potrzebne bardziej niż kiedykolwiek, ponieważ przypominają nam, że człowiek od zawsze dąży do wolności” – powiedział Zadara.

Jak podkreślił, wystawia Biblię kanonicznie. „Zaczyna się od opisu stworzenia świata i u nas w spektaklu także jest stworzenie świata, dokładnie tak, jak zostało opisane w Biblii. Tak samo historia upadku, historia Kaina i Abla… Biblia jest tekstem, który jest święty i ważny dla wielu tradycji i religii. Niewątpliwie jest to najważniejszy tekst kultury Zachodu, definiuje ją. To, co odwołuje się do Biblii należy do kultury Zachodu, a to, co się do niej nie odwołuje pozostaje poza nią” – zauważył reżyser.

„Na scenie na początku wszyscy widzowie wspólnie maluję elementy, z których później nasz spektaklowy Bóg będzie stwarzał świat. Zbieramy się wszyscy i malujemy ptaki, zwierzaki, owoce, niebo, ziemię. Na scenie Bóg stwarza z nich świat. Maluje na nich i stwarza kolejne dzieło. A więc ten świat jest dziełem nas wszystkich. Inspirowała nas feuerbachowska teza – na pewno prawdą jest, że Bóg stworzył człowieka, ale tym bardziej człowiek musiał potem stworzyć Boga” – tłumaczył artysta.

Obsada: Paulina Holtz, Robert Koszucki, Julia Leszkiewicz, Barbara Wysocka; reżyseria: Michał Zadara; scenografia: Robert Rumas; muzyka: Jan Duszyński. (PAP)

pj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL