O wydarzeniach grudnia '70 r. na Wybrzeżu opowiada spektakl „Cena władzy” Roberta Miękusa i Sławomira Kopra. Obchodzimy w tym roku 50-lecie tych krwawych zdarzeń, dlatego postanowiliśmy jeszcze raz do nich wrócić - mówi dyr. Agencji Kreacji Teatru Kalina Zalewska. Premiera - 14 grudnia w TVP1.
Dramat Roberta Miękusa i Sławomira Kopra został napisany tak, by opowiedzieć historię polityków, którzy biorą udział w tym przewrocie, zamachu stanu, zmianie na stanowisku I sekretarza PZPR. Wiadomo, że wydarzenia grudniowe zniosły Władysława Gomułkę, a obsadziły na tym stanowisku Edwarda Gierka - przypomina Kalina Zalewska.
"Przyglądamy się jeszcze raz tym politykom, bo tak się składa, że w tym momencie dziejowym w zasadzie na scenie politycznej reprezentowani są w zasadzie wszyscy, poza Bolesławem Bierutem, najważniejsi politycy PRL-u. I generał Jaruzelski, i Edward Gierek, i Władysław Gomułka i Mieczysław Moczar" - powiedziała dyrektor AKT.
Jak wyjaśniono w materiałach Teatru Telewizji, "ambicją autorów nie było zrealizowanie dokumentu o tragedii na Wybrzeżu, a raczej stworzenie swoistego thrillera politycznego, pełnego napięcia i niedomówień, rozgrywającego się w klaustrofobicznych gabinetach pomiędzy najważniejszymi graczami ówczesnej sceny politycznej w PRL".
"+Cena władzy+ opowiada o dramatycznych dniach, które przesądziły o upadku Władysława Gomułki i przejęciu sterów państwa przez Edwarda Gierka. Wydarzenia grudniowe są pokazane z perspektywy bezwzględnej rozgrywki politycznej, w której ludzkie losy i troska o społeczeństwo znajdują się na drugim planie" - napisano o przedstawieniu.
Jak podkreślono, "opowieść scenarzystów Roberta Miękusa i Sławomira Kopra, jest oparta na faktach, chociaż wielu szczegółów wydarzeń autorzy nie są w stanie dokładnie zrekonstruować". "Tworzą własną interpretację odwołującą się do bardzo prawdopodobnych przypuszczeń i pokrywających się w dużej mierze z ustaleniami historyków" - wyjaśniono.
"Wydarzenia grudniowe są dla twórców pretekstem do pokazania, jaka jest cena władzy, jak jej żądza może zdeformować ludzką psychikę, uzależnić i odebrać zdrowy rozsadek. Z jednej strony mamy tego, który tę władzę traci, Władysława Gomułkę. Osamotnionego, despotycznego, pozbawionego kontaktu z rzeczywistością, sfrustrowanego choleryka, który nie widzi, że jego czas minął. Z drugiej strony - tego, który po tę władzę sięga, Edwarda Gierka. Wprawdzie jeszcze się wahającego, ale w sumie bezwzględnego stratega, który wie, czego chce" - czytamy na stronie Teatru Telewizji.
Podkreślono, że "w walkę o władzę zamieszani są najwyżsi członkowie Biura Politycznego, którzy z +błogosławieństwem+ Moskwy i poparciem wojska wykorzystują krwawe zamieszki na Wybrzeżu, by zorganizować spisek przeciwko dotychczasowemu I sekretarzowi PZPR".
Spektakl "Cena władzy" jest debiutem reżyserskim Arkadiusza Biedrzyckiego w Teatrze Telewizji.
Zdjęcia zrealizował Robert Lis. Scenografię zaprojektowała Justyna Elminowska, a kostiumy - Małgorzata Śmigielska. Muzykę skomponował Antoni Wojnar.
Występują, m.in.: Wojciech Kalarus (Gomułka), Zbigniew Stryj (Edward Gierek), Józef Cyrankiewicz (Rafał Królikowski), Jacek Król (Franciszek Szlachcic), Karol Pocheć (Mieczysław Moczar), Marcin Bosak (gen. Wojciech Jaruzelski), Jarosław Boberek (Stanisław Kania), Agnieszka Przepiórska (Barbara Jaruzelska), Monika Babula (Stanisława Gierek), Andrzej Andrzejewski (gen. Grzegorz Korczyński), Szymon Nowak (Józef Tejchma), Cezary Łukaszewicz (płk. Czesław Kiszczak), Łukasz Lewandowski (Edward Babiuch), Modest Ruciński (Zenon Kliszko) i Jacek Lenartowicz (ambasador ZSRS) i inni.
Arkadiusz Biedrzycki jest reżyserem i scenarzystą, absolwentem polonistyki i filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W trakcie studiów filmowych zrealizował kilka krótkich metraży, m.in. "Erratę", "Źle nam z oczu patrzy", "Staje się", "Żabi Król", które zdobyły wyróżnienia na wielu międzynarodowych festiwalach.
Po studiach rozwijał własne projekty fabularne na międzyuczelnianych programach dewelopmentowych, takich jak Passion to Market 2009 (La Femis, NFTS, PWSTiF), Talent Lab 2013 (RIFF Reykjavík) i ScriptEast 2018 (Berlinale, Festival de Cannes). Dzięki programom debiutanckim Studia Munka udało mu się zrealizować dwa filmy - "Krajobraz nizinny z kołyską" oraz "Częstotliwość drgań", które podobnie jak jego etiudy szkolne zdobyły szereg wyróżnień na branżowych festiwalach.
Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014), a także Fundacji Nipkowa w Berlinie (2017), wspierającej młodych twórców europejskich. W 2018 r. wyreżyserował w ramach projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych "TEATROTEKA" swój pierwszy telewizyjny spektakl teatralny pt. "Słabi" na podstawie sztuki Magdaleny Drab. Przedstawienie to zostało nagrodzone podczas 3. festiwalu TEATROTEKAFEST (2019) za reżyserię, zdjęcia, muzykę i główną rolę kobiecą.
Premiera "Ceny władzy" - 14 grudnia o godz. 21 w TVP1.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/