Często zapominamy, że sztuka jest dla człowieka, dla tej drugiej osoby - powiedział PAP Paweł Woldan, reżyser spektaklu "Brat naszego Boga" Karola Wojtyły w Teatrze Telewizji. Premiera przedstawienia 27 listopada br. o godz. 20.25 w TVP1.
"Jest to sztuka o nas, czyli o artystach. Pyta, kim jesteśmy tak naprawdę, czy sztuka jest najważniejsza, a może coś innego?" - powiedział PAP reżyser spektaklu telewizyjnego "Brat naszego Boga" Paweł Woldan.
Rok 2017 został ogłoszony Rokiem św. Brata Alberta - Adama Chmielowskiego. Z myślą o rocznicowych obchodach Agencja Kreacji Teatru TVP podjęła decyzję o realizacji po raz pierwszy w historii Teatru Telewizji dramatu Karola Wojtyły o niezwykłym życiu artysty malarza Adama Chmielowskiego, stał się słynącym z miłosierdzia Bratem Albertem. Jan Paweł II kanonizował Brata Alberta 12 listopada 1989 r.
"Często zapominamy, że sztuka jest dla człowieka, dla tej drugiej osoby. Oczywiście, mierzę się z Karolem Wojtyłą, próbuję się mierzyć - nie na kolanach, bo jak sam Ojciec święty mawiał znajomym swoim pisarzom: +piszcie, ale pamiętajcie nie na kolanach, bo to jest bardzo niewygodna pozycja+" - mówił reżyser.
"Ta sztuka jest o wszystkim - jest i o patriotyzmie, jest i o powołaniu. Jestem zafascynowany tym, że główną rolę zagra Borys Szyc - też według mnie - człowiek niepokorny, tak jak bohater, czyli Adam Chmielowski" - dodał.
"+Brat naszego Boga+ jest utworem o istnieniu dwóch powołań w jednym człowieku. Główny bohater musi dokonać wyboru między sztuką, a posłannictwem Bogu. Miłość ojczyzny, której Chmielowski poświęcił zdrowie w Powstaniu Styczniowym, wyjątkowy talent malarski i kariera artysty, którą porzucił, wybierając bezwzględne ubóstwo i posługę ludziom najbardziej społecznie upośledzonym, a przede wszystkim wewnętrzna duchowa przemiana - to podstawowe tematy tej poruszającej opowieści" - napisano na stronie Teatru Telewizji.
W przeciwieństwie do ekranizacji filmowej Krzysztofa Zanussiego z 1997 r. "Paweł Woldan, autor scenariusza i reżyser, wzbogaca inscenizację retrospektywnymi obrazami z udziałem słynnych artystów, którzy zetknęli się z Chmielowskim: Heleny Modrzejewskiej, Leona Wyczółkowskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Stanisława Witkiewicza" - czytamy w zapowiedzi.
Karol Wojtyła dostrzegł w Adamie Chmielowskim wzór do naśladowania. Już jako Jan Paweł II pisał o nim w książce "Dar i Tajemnica": "Dla mnie jego postać miała znaczenie decydujące, ponieważ w okresie mojego własnego odchodzenia od sztuki, od literatury i od teatru, znalazłem w nim szczególnie duchowe oparcie i wzór radykalnego wyboru drogi powołania".
Autorem scenariusza telewizyjnego i reżyserem jest Paweł Woldan, scenografię przygotowała Agata Przybył, a kostiumy zaprojektowała Beata Dąbska. Muzykę skomponował Andrzej Krauze, a zdjęcia zrealizował Zdzisław Najda.
W przedstawieniu występują: Borys Szyc (Adam - Brat Albert), Piotr Głowacki (Nieznajomy), Paweł Paprocki (Jerzy), Leszek Zdun (Lucjan), Anna Milewska (Starsza Pani), Marek Kalita (Teolog), Jerzy Łazewski (Ksiądz), Katarzyna Maciąg (Marynia), Arkadiusz Janiczek (Szczepan), Andrzej Mastalerz (Antoni), oraz Jerzy Bończak, Tadeusz Chudecki i Michał Lesień (Bezdomni).
Paweł Woldan (ur. 20 czerwca 1956 r. w Piotrkowie Trybunalskim) jest reżyserem filmowym i telewizyjnym, scenarzystą i dokumentalistą. Ukończył Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego (1980) i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1984). Zrealizował 80 filmów dokumentalnych, poświęconych głównie polskim pisarzom i duchownym katolickim. Filmowe doświadczenie zdobywał pod okiem Krzysztofa Kieślowskiego. W Teatrze Telewizji wyreżyserował 7 spektakli: "Zdradę" Adama Zagajewskiego (1997), "Alka" wg Jana Józefa Szczepańskiego (1998), "Górę Góry" Marka Millera i Piotra Wojciechowskiego (2007), "Prymasa w Komańczy" (2010) i "Złodzieja w sutannie" (2008) na podstawie własnych tekstów, oraz "Wierność" wg Woldana i Janusza Kotańskiego (2010). Trzy ostatnie widowiska zostały nagrodzone na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie. W 2016 r. przygotował dla Teatru Telewizji inscenizację własnego scenariusza przybliżającego postać św. Jana Pawła II pt. "Totus Tuus". (PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
edytor: Paweł Tomczyk
gj/ pat/