Premiera spektaklu "Hotel Savoy" w reż. Michała Zadary, koncert Kwartetu Czterech Kultur złożonego z muzyków z Polski, Niemiec, Izraela i Rosji - m.in. te atrakcje pojawią się na tegorocznym festiwalu Łódź Czterech Kultur. Organizatorzy przedstawili jego dokładny program.
Od 2010 roku impreza zastępuje Festiwal Dialogu Czterech Kultur, ale nadal prezentuje kultury: polską, żydowską, niemiecką i rosyjską tworzące historię wielokulturowej Łodzi. W programie imprezy znajdą się wydarzenia z dziedziny literatury, teatru, filmu, muzyki i sztuk wizualnych. Trzecia edycja festiwalu odbędzie się w dniach 14-22 września. Tegoroczna edycja odbywać się będzie pod hasłem "Generacje" i ma połączyć różne pokolenia, zarówno twórców, jak i odbiorców.
Festiwal Łódź Czterech Kultur, który odbędzie się we wrześniu w Łodzi, zainauguruje koncert Urszuli Dudziak i Miki Urbaniak. Pierwszego dnia odbędą się także dwie wystawy - "Dekonstrukcja utopii" Wojciecha Ledera oraz "Front wschodni", którą przygotuje Józef Robakowski; wystawa będzie połączona z prezentacją filmów o sztuce.
Atrakcją drugiego dnia będzie projekt poświęcony postaci austriackiego pisarza Józefa Rotha, który w 1924 roku opisał łódzki Hotel Savoy w swojej pierwszej powieści pod tym samym tytułem. Tego dnia odbędą się m.in. spotkania literackie, w tym z tłumaczami i badaczami prozy Rotha, czytanie fragmentów jego powieści i pokazy filmów na podstawie jego dzieł.
Atrakcją drugiego dnia będzie projekt poświęcony postaci austriackiego pisarza Józefa Rotha, który w 1924 roku opisał łódzki Hotel Savoy w swojej pierwszej powieści pod tym samym tytułem. Tego dnia odbędą się m.in. spotkania literackie, w tym z tłumaczami i badaczami prozy Rotha, czytanie fragmentów jego powieści i pokazy filmów na podstawie jego dzieł.
W ramach festiwalu odbędzie się także premiera spektaklu "Hotel Savoy" w reż. Michała Zadary przygotowana wspólnie z Teatrem Nowym. Wszystkie te wydarzenia odbywać się będą w przestrzeniach łódzkiego hotelu, który w tym roku obchodzi setną rocznicę istnienia. Oprócz tych wydarzeń organizatorzy festiwalu zaplanowali sympozjum przedstawicieli wspólnot artystycznych z Polski i z zagranicy, otwarcie wystawy studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.
W niedzielę 16 września zwiedzić będzie można budynek dawnego Rosyjskiego Banku oraz wysłuchać koncertu rosyjskiej muzyki filmowej w wykonaniu Leny Ledoff. Wieczorem rozpocznie się projekt filmowy Max i Marcel Ophuels, który ma pokazać dorobek dwóch wybitnych twórców filmu dokumentalnego - ojca i syna.
Dzień później odbędą się m.in. projekcja filmu z wystawy przemysłowej 1912 r. w Łodzi oraz warsztaty muzyczne. Atrakcją wtorku ma być koncert Kwartetu Czterech Kultur, w którym wystąpią muzycy z Polski, Niemiec, Izraela i Rosji. Ma to być prolog większego projektu planowanego na lata 2013-2014 - stworzenia Orkiestry Czterech Kultur.
Na środę, 19 września zaplanowano m.in. spektakl warszawskiego Teatru Ateneum - "Merylin Mongoł" Nikolaja Kolady w reż. Bogusława Lindy, a na czwartek - warsztaty plastyczne dla dzieci "Tygiel kolorów - cztery kultury oczami dzieci". W piątek odbędzie się wykład na temat Łodzi artystycznej.
Festiwal zamknie sobotnia premiera spektaklu Teatru Nowego w Łodzi - "Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnota" autorstwa Roberta Urbańskiego (scenariusz i reżyseria Jacek Głomb) oraz koncert zespołu Minimal Compact.
Organizatorem festiwalu Łódź Czterech Kultur jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Budżet tegorocznej imprezy to ponad 800 tys. zł, z czego 750 tys. zł pochodzi z kasy miasta. Pozostała kwota to dotacje m.in. z ambasad: Niemiec, USA i Izraela.
Patronat medialny nad festiwalem objęła PAP. (PAP)
jaw/ mow/