Powstanie Warszawskie

10.08.2012 aktualizacja 19.07.2016

Premiera płyty Muzeum Powstania Warszawskiego "Morowe Panny"

Anita Lipnicka, Katarzyna Groniec i Halina Mlynkova to niektóre ze znanych polskich wokalistek, które można usłyszeć na płycie "Morowe Panny". Projekt inspirowany historiami kobiet z okresu II wojny to nowa muzyczna inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak podkreślają przedstawiciele muzeum, placówka od początku swego istnienia stara się przekazywać wiedzę o historii Polski okresu II wojny w nowoczesny sposób wykorzystując np. teatr, performance, fotografię czy muzykę. Do tej pory ukazało się już kilka płyt o Powstaniu i stolicy.

Jan Ołdakowski: "Ideą projektu +Morowe Panny+ jest opowiedzenie powstańczej historii Warszawy z perspektywy młodych dziewczyn. Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach akcji po raz pierwszy stworzyło przestrzeń do wspólnych działań wokalistek reprezentujących całkowicie różne style i gatunki muzyczne".

"Ideą projektu +Morowe Panny+ jest opowiedzenie powstańczej historii Warszawy z perspektywy młodych dziewczyn. Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach akcji po raz pierwszy stworzyło przestrzeń do wspólnych działań wokalistek reprezentujących całkowicie różne style i gatunki muzyczne. Płyta jest kolejnym, zupełnie wyjątkowym sposobem opowiedzenia o losach kobiet Powstania" – mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Na płycie "Morowe Panny", której producentem muzycznym jest lider zespołu Maleo Reggea Rockers Dariusz Malejonek, pojawi się 13 różnorodnych utworów. Do projektu zaproszono wokalistki: Jadwigę Basińską, Lilu, Monę, Marikę, Annę Brachaczek, Katarzynę Groniec, Halinę Mlynkovą, Paulinę Przybysz, Anitę Lipnicką oraz hiphopowy duet Paresłów.

To one są autorkami tekstów, dla których inspiracjami były losy kobiet Powstania Warszawskiego i ich historie, zarówno prawdziwe, pochodzące z Archiwum Historii Mówionej, jak i te, które zostały przedstawione w pracach o Powstaniu Warszawskim powstałych w ramach 3. międzynarodowej edycji konkursu na komiks o powstaniu.

Do utworu Mariki "Idziemy w noc" został zrealizowany także animowany teledysk, którego autorem jest Ernesto Gonzales, odpowiedzialny za oprawę graficzną wydawnictwa "Morowe Panny".

Zamieszczonych na płycie utworów można było już wysłuchać w ostatnich dniach lipca podczas koncertu "Morowe Panny" w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Impreza była częścią obchodów 68. rocznicy wybuchu powstania.

Płytę "Morowe Panny" można kupić od piątku w sklepie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w wybranych salonach muzycznych na terenie kraju. Szczegóły dostępne są na www.1944.pl, www.morowepanny.pl oraz www.facebook.com/1944pl. (PAP)

akn/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL