Premierą spektaklu „Napis” Geralda Sibleyrasa Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu rozpocznie w piątek nowy sezon artystyczny. Spektakl wyreżyserował Krzysztof Babicki.
Akcja przedstawienia rozgrywa się w Paryżu. W windzie jednej z eleganckich kamienic dochodzi do nieprzyjemnego incydentu - pojawia się obelżywy napis dotyczący nowego lokatora. Fakt ten jest punktem wyjścia do ukazania różnych postaw, które prezentują inni mieszkańcy domu.
"Z jednej strony postawa bardzo zachowawcza, konserwatywna, która rodzi niechęć współlokatorów i dlatego pojawia się ten tytułowy obelżywy napis; z drugiej strony - sąsiedzi próbują przerobić konserwatywnego lokatora na swoją modłę, nakłonić do przyjęcia pewnych ogólnie przyjętych za poprawne zachowań" - mówi reżyser spektaklu Krzysztof Babicki.
Podkreśla, że tragikomedia Sibleyrasa pokazuje zagrożenia wynikające "z przerysowań i skrajności różnych postaw", zwłaszcza gdy dochodzi do próby narzucenia ich innym.
Według Babickiego autor "Napisu" nie oszczędza w swej sztuce nikogo. „Wychodzi z założenia, że jeśli mamy do czynienia ze skrajnością, czyli głupotą, to właściwie nie ma co jej oszczędzać, bez względu na to czy jest to postawa uważana za poprawną czy też nie” - zauważa reżyser przedstawienia.
Gérald Sibleyras (ur. 1961) to francuski autor dramatów, scenariuszy i słuchowisk radiowych. Sztuka "L’Inscription" ("Napis") miała swoją premierę w 2004 r. w paryskim teatrze Petit Montparnasse i zebrała kilka nominacji do Molierów i nagrodę za jedną z ról. Polska prapremiera spektaklu odbyła się w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w grudniu 2005 r. W kolejnych latach z powodzeniem grana była także na deskach innych polskich teatrów. (PAP) autor: Ilona Pecka
ilp/ agz/