Kultura i sztuka po 1989 roku

19.11.2019

Premiera spektaklu „PeKiN” Agaty Biziuk w Teatrze Żydowskim - 28 listopada

Chcieliśmy zobaczyć, jak ta ostra iglica PKiN, przecięła tkankę miasta, równając z ziemią 177 kamienic, które tam stały przed powstaniem Pałacu - mówi Agata Biziuk, autorka scenariusza i reżyser nowego spektaklu w Teatrze Żydowskim. Premiera „PeKiNu” - 28 listopada.

"Pałac Kultury jest głównym bohaterem spektaklu. Patrzymy na niego nie jako na obiekt, ale także jako na osobę. Chcieliśmy zobaczyć, jak ta ostra iglica PKiN, którą widać na plakacie, przecięła tkankę miasta, równając z ziemią 177 kamienic, które tam właśnie stały przed powstaniem Pałacu" - wyjaśniła reżyser.

Podkreśliła, że interesowało ją "jak Pałac wpłynął na transformację". "Stał się świadkiem tylu wydarzeń i - tak naprawdę interesuje nas to, co się teraz dzieje wokół Pałacu. On dla każdego pokolenia znaczy co innego" - dodała.

"W tej patchworkowej formie wspomnień i rzeczywistości dzisiejszej i tej z lat 90. do współczesności opowiadamy o PKiNie w formie i lekko groteskowej, i całkiem serio" - mówiła.

Biziuk zwróciła uwagę, że w spektaklu "pojawiają się sieroty z domu Korczaka, który znajdował się w miejscu, gdzie, co ciekawe, obecnie stoi Teatr Lalka umieszczony w jednym ze skrzydeł PKiN". "Oddajemy głos duchom Pałacu, pałacowym rzeźbom" - dodała.

Spektakl powstał w koprodukcji z Fundacją Teatr Papahema. Produkcję "PeKiNu" dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra 2019". Partnerem spektaklu jest "Wschodzący Białystok".

"Pałac Kultury i Nauki. Dziwny upominek, drzazga w sercu miasta, świątynia bez Boga, pomnik, dzieło sztuki, potwór, a może superbohater? Milczący świadek przemian ustrojowych jednych fascynuje, innych oburza. Nie sposób go nie zauważyć, minąć obojętnie" - czytamy na stronie Teatru Żydowskiego.

"Spektakl +PeKiN+ to wycieczka w czasie i przestrzeni. Przewodnikiem jest Wiatr Historii, eksponatami - ludzie, rzeźby i duchy. Zapraszamy na plac budowy, który pochłonął gęstą zabudowę przedwojennej Warszawy. Wysłuchamy żydowskiej kołysanki, która ukoić ma duchy sierot, podopiecznych Janusza Korczaka, błąkające się po Placu Defilad. Weźmiemy udział w lekcji pływania odbywającej się na pałacowym basenie, zajrzymy do Sali Kongresowej, w której haniebne, antyżydowskie przemówienie wygłasza właśnie Władysław Gomułka. W planie wycieczki mamy też clubbing z Bierutem i ostatni zjazd PZPR" - napisano w zapowiedzi.

Jak wyjaśnili twórcy, "+PeKiN+ to opowieść o postawie wobec komunizmu i transformacji, o lękach i kompleksach, spełnionych i niespełnionych marzeniach, a także o tym, że stosunki polsko-żydowskie stanowią istotny element naszej zbiorowej tożsamości".

Występują: Daniel "Czacza" Antoniewicz, Paulina Moś (gościnnie), Helena Radzikowska (gościnnie), Paweł Rutkowski (gościnnie), Monika Soszka i Mateusz Trzmiel (gościnnie). Scenografię zaprojektowała Ludmiła Bubanova, a muzykę opracowała Natasza Topor.

Premiera - 28 listopada o godz. 19 w Teatrze Żydowskim (ul. Senatorska 35). (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL