Kultura i sztuka po 1989 roku

21.02.2018

Premiera sztuki "Piękna i Bestia" w krakowskim Teatrze Groteska

Sztukę "Piękna i Bestia", wersji familijnej, zrealizowaną na podstawie francuskiej baśni "La Belle et la Bete" pokaże krakowski Teatr Groteska. Premiery przedstawienia zaplanowano na 2 i 3 marca.

"Nasz spektakl, to nie jest ta znana większości wersja Walta Disneya, ale sztuka oparta na oryginalnym tekście "La Belle et la Bete", autorstwa francuskiej powieściopisarki, Jeanne-Marie Leprince de Beaumont" – powiedział reżyser spektaklu Jerzy Jan Połoński, związany od wielu lat z Groteską.

Połoński zaznaczył, że udało mu się ściągnąć do tego projektu znanych w Polsce twórców, z którymi pracował już wcześniej: autorem muzyki jest Łukasz Damrych, twórcą scenografii - Mariusz Napierała, a choreografię zaprojektował Jarosław Staniek.

"Jesteśmy w teatrze animacji, wszystkie te dekoracje, łącznie z lalkami i rekwizytami są animowane przez samych aktorów. Dla mnie inspirująca jest sama przestrzeń Groteski – mały rozmiar sceny, który kryje w sobie tajemnicę" - powiedział scenograf Mariusz Napierała.

"Staramy się w naszym teatrze eksponować wieloznaczny język metafory, przenośni i poezji - czyli rzeczy, których brak zaczynamy odczuwać coraz boleśniej w przestrzeni dzisiejszej codziennej kultury masowej. Próbujemy przeciwdziałać temu kryzysowi kulturowemu, bo za nim - czy się tego chce czy nie, czai się kryzys cywilizacyjny – +Hunowie u bram+" - powiedział PAP dyrektor Teatru Groteska, Adolf Weltschek.

Dyrektor zaznaczył, że chce robić teatr koherentny a nie tak modny obecnie "postdramatyczny". "Teatr koherentny respektuje zapisy tekstu, jego ideę, jest też wierny danej epoce" - wyjaśnił Weltschek.

"Uważam, że od czasów antyku, w naszej świadomości nic się nie zmieniło – towarzyszą nam te same lęki, nadzieje i potrzeby emocjonalne. Pokazując życie osób w odległych czasach mówimy o tym, co uniwersalne w nas samych dzisiaj, a to buduje uniwersalne poczucie człowieczeństwa" - podkreślił Weltschek.

Dyrektor podkreślił, że choć adresatem spektaklu "Piękna i bestia" są dzieci (od lat sześciu), to także i dorośli znajdą tu dodatkowe sensy i znaczenia, wynikające z tekstu.

Bestią będzie Dominik Gorbaczyński, jako Bella wystąpią zamiennie: Julia Dyga i Dominika Guzek; w pozostałych rolach - Paweł Mróz, Katarzyna Kopczyk, Monika Filipowicz, Adam Godlewski, Zbigniew Kozłowski, Lech Walicki i Bartosz Watemborski. (PAP)

autor: Grzegorz Kościński

edytor: Paweł Tomczyk

gkos/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL