Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką odwiedzili w piątek Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych w Gardzienicach pod Lublinem, gdzie ma siedzibę znany w świecie teatr eksperymentalny „Gardzienice”.
Prezydent Komorowski i jego małżonka obejrzeli film o historii i działalności „Gardzienic” i spotkali się z zespołem oraz lokalną społecznością. „Jestem pod wrażeniem tego, że powstało, tu w gminie Piaski, takie niezwykłe miejsce” – powiedział prezydent.
Prezydent nawiązał do 25. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. Podkreślił, że zespół teatru „Gardzienice” dobrze i „ciekawie” wykorzystał nowe możliwości, jakie pojawiły się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. „To też jest cały czas zdobywanie wolności i zagospodarowywanie tej wolności, za to serdecznie dziękuję i gratuluję” – powiedział Komorowski.
„To niesłychanie cieszy, kiedy można zobaczyć miejsce, gdzie jest tryumf wolności, jest wiele miejsca na autentyczne, głębokie przeżywanie spotkania z ludźmi, (…) kulturą, którą się wydrapuje gdzieś pazurami z ziemi, z innych ludzi, i z tego się stara wspólnie korzystać” - podkreślił Komorowski.
„Jest coś szczególnie ważnego i miłego w środowiskach, i u ludzi, którzy świadomie zagospodarowują pogranicza kultur, pogranicza niekoniecznie narodowe, ale także społeczne, przekraczając bariery. Bo na tym polega wolność, żeby mądrze przekraczać bariery, i tu w Gardzienicach przekroczono tę barierę w wyjątkowo piękny sposób” – dodał prezydent.
Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych powstał z inicjatywy Włodzimierza Staniewskiego, kierującego znanym na świecie teatrem „Gardzienice”, określanym jako eksperymentalny i antropologiczny. Założony w 1977 r. teatr, od początku czerpał z dawnych tradycji poznawanych podczas wypraw i spotkań z regionalnymi twórcami. Stał się rozpoznawalny dzięki dogłębnym badaniom w zakresie rdzennych i antycznych tradycji muzycznych oraz stosowaniu oryginalnych technik aktorskich w posługiwaniu się głosem i ciałem.
„Gardzienice” występowały na całym świecie, na prestiżowych festiwalach i scenach m.in. w Wielkiej Brytanii (Stratford's Royal Shakespeare Company i London Barbican Centre), w USA (Theatre of Nations Festival-Baltimore, The First New York International Festival of The Arts, Getty Centre w Los Angeles), Rosji (Centrum Meyerholda w Moskwie), Niemczech (Teater der Welt Festival), Korei, Japonii, Egipcie, Brazylii.
Ośrodek funkcjonuje w odrestaurowanym niedawno kompleksie pałacowo-parkowym. Na jego potrzeby odbudowano i zaadaptowano dzięki unijnemu projektowi m.in. zabytkowy pałac z XVII w., oficynę pałacową i spichlerz z końca XIX w. otoczone parkiem. W ośrodku realizowane są projekty artystyczne i edukacyjne. Działa Akademia Praktyk Teatralnych prowadząca roczne lub dwuletnie kursy, które kończą się przygotowaniem spektakli przez słuchaczy. (PAP)
kop/ woj/