Kultura i sztuka po 1989 roku

13.02.2018

Proces katolickich diecezji w Hiszpanii o zwrot dzieł sztuki

Katolicka diecezja Barbastro-Monzon w Aragonii zaskarżyła diecezję Lleidy w Katalonii, żądając od niej zwrotu 111 dzieł sztuki sakralnej. Pozew złożony został w imieniu 43 parafii.

Jak poinformowały we wtorek hiszpańskie media, proces ma związek z cofnięciem w październiku 2017 roku przez Madryt autonomii Katalonii. W rezultacie tej decyzji faktyczną pieczę nad muzeum w Lleidzie, gdzie znajduje się 111 dzieł sztuki aragońskich parafii, przejął rząd centralny Mariano Rajoya.

W złożonym w poniedziałek pozwie diecezja Barbastro-Monzon napisała, że domaga się zwrotu w imieniu swoim oraz zlokalizowanych na jej terytorium 43 parafii.

Jak ujawnił dziennik "ABC", 111 dzieł sztuki znajduje się w muzeum w Lleidzie, którym dotychczas zarządzały wspólnie władze lokalnego Kościoła oraz Generalitat, czyli regionalny rząd Katalonii.

Gazeta przypomniała, że autonomiczny rząd Katalonii blokował werdykt władz kościelnych, które w 2002 r. orzekły, że muzeum w Lleidzie musi oddać dzieła sztuki aragońskim parafiom.

Pierwsze żądania zwrotu dzieł sztuki pojawiły się w 1995 r., gdy w rezultacie reorganizacji terytorialnej Kościoła w Hiszpanii do diecezji Barbastro przyłączono rejon miasta Monzon, a z nim 43 parafie należące wcześniej do diecezji Lleidy.

Zgodnie z ówczesnym dekretem przyłączeniu do aragońskiej diecezji miało towarzyszyć przekazanie przez diecezję Lleidy wszystkich dóbr należących do odłączających się parafii, w tym kolekcji dzieł sztuki.

Władze diecezji Barbastro-Monzon spodziewają się, że pozew złożony do cywilnego wymiaru sprawiedliwości umożliwi odzyskanie dzieł sztuki, podobnie jak miało to miejsce w przypadku aragońskiego klasztoru Santa Maria de Sigena. W jego imieniu regionalny rząd Aragonii prowadził od 1982 r. batalię prawną z władzami Katalonii o zwrot 97 dzieł sztuki.

Dopiero w 2016 r. Katalonia zwróciła 53 dzieła sztuki do aragońskiego klasztoru. Pozostałe 44., które znajdowały się w muzeum w Lleidzie, zostały odzyskane w listopadzie 2017 roku na skutek decyzji hiszpańskiego ministra oświaty, kultury i sportu Inigo Mendeza de Vigo. Od końca października sprawuje on bezpośrednią kontrolę nad katalońskimi instytucjami kultury.

W efekcie publikacji 28 października przez Madryt decyzji o cofnięciu autonomii Katalonii z powodu dążeń separatystycznych bezpośrednią kontrolę nad tym regionem sprawuje rząd centralny Rajoya. Po ówczesnym zdymisjonowaniu gabinetu Carlesa Puigdemonta i rozpisaniu przedterminowych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 21 grudnia, dotychczas nie udało się sformować nowego Generalitatu.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mobr/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL