Kultura i sztuka po 1989 roku

30.08.2019

Prof. Andrzej Jasiński zostanie honorowym obywatelem Katowic

Wybitny pianista i pedagog prof. Andrzej Jasiński zostanie honorowym obywatelem Katowic. 11 września odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Katowice, podczas której radni będą procedować uchwałę nadającą mu ten tytuł.

"Profesor Jasiński jest nie tylko wybitnym wirtuozem fortepianu, niezrównanym pedagogiem, wychowawcą, ale i wspaniałym człowiekiem, obdarzonym najcenniejszymi przymiotami. Jego dobroć i otwartość na drugiego człowieka, wręcz tkliwość w stosunku do wychowanków, definiują jego postać lepiej, niż wszystkie nagrody i wyróżnienia, których bez liku zgromadził w swoim długim i owocnym życiu. To dlatego jest dziś tak niepodważalnym autorytetem i trudno dościgłym wzorem dla wielu pokoleń muzyków, pedagogów oraz melomanów. A my, przedstawiciele katowickiego samorządu wraz z całą lokalną społecznością jesteśmy dumni z jego dokonań oraz wdzięczni za te wszystkie twórcze oraz pracowite lata oddane Akademii i spędzone wspólnie w naszej małej ojczyźnie" - powiedział w piątek prezydent Katowic Marcin Krupa, podkreślając, że to m.in. dzięki dokonaniom prof. Jasińskiego Katowice mogą się cieszyć tytułem kreatywnego miasta UNESCO w dziedzinie muzyki.

Andrzej Jasiński, późniejszy wychowawca jednego z najwybitniejszych polskich pianistów - Krystiana Zimermana i przewodniczący Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina urodził się 23 października 1936 r. w Częstochowie. Życie zawodowe związał z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 1960 r. zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Marii Canals w Barcelonie. Nagroda ta ułatwiła mu wyjątkowy artystyczny debiut, który miał miejsce w Turynie, gdzie z orkiestrą RAI pod dyrekcją Carla Zecchiego wykonywał Koncert fortepianowy d-moll Wolfganga Amadeusa Mozarta. Koncert ten transmitowany był wówczas na żywo przez włoskie radio.

Profesor Jasiński koncertował we wszystkich filharmoniach w Polsce, a także w Związku Radzieckim, Czechosłowacji, Niemczech, Francji, Urugwaju, Brazylii i Japonii. Występował również na festiwalach muzycznych w Warszawie, Wrocławiu, Słupsku i Dusznikach. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie najpierw jako członek, a następnie przewodniczący, Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli, Feruccio Busoniego w Bolzano, Van Cliburna w Fort Worth, Piotra Czajkowskiego w Moskwie i innych.

Od 1961 r. zajmuje się nauczaniem, przede wszystkim studentów katowickiej Akademii Muzycznej, ale również adeptów wielu zagranicznych uczelni, prestiżowych szkół i warsztatów muzycznych. W latach 1972-96 oraz 2003-05 kierował Katedrą Fortepianu katowickiej uczelni. Po sukcesie wychowanka Krystiana Zimermana, który w 1975 r. wygrał Konkurs Chopinowski, Andrzej Jasiński stał się pianistą i pedagogiem rozpoznawalnym na całym świecie. Do grupy uczniów profesora należą również tacy cenieni pianiści jak: Jerzy Sterczyński, Krzysztof Jabłoński, Wojciech Kocyan, Zbigniew Raubo, Joanna Domańska, Regina Strokosz-Michalak, Rafał Łuszczewski, Magdalena Lisak, Beata Bilińska, Anna Górecka, czy Piotr Banasik.

Wśród honorowych obywateli Katowic są m.in. Jan Paweł II, kompozytorzy Wojciech Kilar i Henryk Mikołaj Górecki, reżyser Kazimierz Kutz, b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk, czy jeden z przywódców strajku w kopalni "Wujek" na początku stanu wojennego - Stanisław Płatek. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL