Krytyk i historyk sztuki prof. Andrzej Turowski został w środę odznaczony złotym medalem Gloria Artis. Wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska, która wręczała odznaczenie mówiła, że "to wyraz wdzięczności dla profesora Turowskiego za wszystkie jego dokonania".
Medal Gloria Artis jest przyznawany przez ministra kultury za zasługi dla kultury. Uroczystość odbyła się w siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Prof. Andrzej Turowski jest członkiem Rady Muzeum.
Wiceminister wręczając odznaczenie prof. Turowskiemu mówiła, że polska kultura wiele mu zawdzięcza, a polska historia sztuki nie istniałaby dziś w takim kształcie - zwłaszcza jeżeli chodzi o badania dotyczące sztuki nowoczesnej - gdyby nie ogromny wkład prof. Turowskiego w tę dyscyplinę. "Dzisiejszy dzień to okazja do wyrażenia wdzięczności prof. Turowskiemu za wszystkie jego osiągnięcia" - podkreśliła.
Dodała, że mówi to wszystko "nie jako minister, ale jako historyk sztuki, który chował się na książkach prof. Turowskiego". "Kształciłam się na jego wspaniałych pracach, poświęconych sztuce XX wieku" - mówiła Omilanowska.
Prof. Turowski zajmuje się głównie sztuką i krytyką sztuki XX wieku. Jest autorem wielu artykułów, rozpraw i książek na temat sztuki, publikowanych w wielu językach.
Prof. Turowski dziękując za odznaczenie zaznaczył, że traktuje je jako dar za pewien wkład w polską historię sztuki. "Bo nie w całą; nie mam takich pretensji. Chodzi mi o historię sztuki, która cały czas walczy o zmianę swojego oblicza i stara się być - z jednej strony bliżej artystów, a z drugiej strony - być bliżej wiedzy o sztuce. Te dwa elementy: artystyczny i naukowy, przeplatają się w mojej pracy i są dla mnie bardzo istotne" - tłumaczył prof. Turowski.
Prof. Turowski zajmuje się głównie sztuką i krytyką sztuki XX wieku. Jest autorem wielu artykułów, rozpraw i książek na temat sztuki, publikowanych w wielu językach.
Wśród publikacji jego autorstwa znajdują się między innymi monografia polskiego konstruktywizmu ("Konstruktywizm polski", 1981), panorama rosyjskich utopii rewolucyjnych ("Wielka utopia awangardy", 1990), studia nad awangardą środkowoeuropejską ("W kręgu konstruktywizmu", 1976; "Exit-t-il un art de l’Europe de l’Est", 1986), historia polskiego modernizmu ("Budowniczowie świata. Z dziejów radykalnego modernizmu", 2000), seria szkiców na temat awangardy międzywojennej ("Awangardowe marginesy", 1998).
Prof. Turowski jest także redaktorem tomów poświęconych kulturze rewolucyjnej ("L’art et le discours face a la revolution", 1998) i sztuce lat 30. ("Arts et artistes autour de Zervos", 1998). W 1998 r. opublikował bogaty wybór tekstów awangardy rosyjskiej ("Między sztuką i komuną"), jest też autorem monografii Jerzego Kujawskiego i Kazimierza Malewicza.
W latach 1964-1984 wykładał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od przełomu lat 60. i 70. jest uznawany za jednego z najważniejszych polskich krytyków i teoretyków sztuki, współtworzył program Galerii Foksal w Warszawie.
Pracował jako profesor invite w Ecole d'Architecture de La Villette w Paryżu (1984), następnie na Universite Clermont-Ferrand II (od 1985 r.), a w 1990 r. został profesorem tytularnym Universite de Bourgogne w Dijon, gdzie do 2000 r. kierował Centre de Recherche Comparative sur les Avant-gardes. Utrzymuje stały kontakt z krajem, aktywnie uczestnicząc w życiu naukowym i artystycznym. Profesor invite Uniwersytetu Warszawskiego (2009-2010), członek Komitetu Nauk o Sztuce PAN oraz przewodniczący Rady Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (od 2011 r.).
Medal Gloria Artis (złoty, srebrny lub brązowy) to odznaczenie przyznawane przez ministra kultury. Nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. W gronie osobistości odznaczonych złotym medalem Gloria Artis znajdują się m.in. socjolog, filozof i eseista prof. Zygmunt Bauman, aktor i reżyser Andrzej Seweryn, śpiewaczka Ewa Podleś, aktorka Maja Komorowska. (PAP)
agz/ mlu/ as/