Stalinizm

28.09.2017

Projekcja widowiska “Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” w Rzymie

Mariusz Malec. 2009 r. Fot. PAP/T. Gzell Mariusz Malec. 2009 r. Fot. PAP/T. Gzell

Projekcja widowiska “Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” w reżyserii Mariusza Malca odbyła się w czwartek w Instytucie Polskim w Rzymie. Spektakl powstał z okazji wydania przez Narodowy Bank Polski serii monet poświęconych żołnierzom wyklętym.

W pokazie uczestniczył prezes NBP Adam Glapiński. We wprowadzeniu do filmu podkreślił, że NBP postanowił pokazywać monety poświęcone pamięci żołnierzy wyklętych wszędzie tam, gdzie na świecie żyją Polacy. Profesor Glapiński zaznaczył, że film pokazuje cierpienie, ale jednocześnie jest optymistyczny, gdyż jego przesłaniem jest to, że "cierpienie to nie poszło na marne".

"Żyjemy w kraju ekonomicznie i finansowo zdrowym" - mówił szef NBP. "To wszystko zawdzięczamy w dużym stopniu także żołnierzom wyklętym", "to są najwięksi bohaterowie czasów powojennych" - podkreślił Glapiński.

Głównym motywem spektaklu telewizyjnego są wydarzenia na sali sądowej w czasie procesu żołnierza, oskarżonego o zdradę, któremu grozi najwyższy wyrok kary. Akcja rozgrywa się w czasach współczesnych, w trakcie otwarcia wystawy, i 65 lat temu w gmachu sądu i celi więziennej.

W obsadzie są: Jerzy Grzechnik, Olga Szomańska, Jacek Lenartowicz, Robert Gonera, Dariusz Odija.

W Polsce spektakl miał premierę w marcu 2017 roku.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL