Promocja tomiku poezji radomskiego poety Roberta Utkowskiego „Czarna taksówka” odbędzie się w piątek w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli koło Radomia. Jest to pozycja inaugurująca pierwszą serię wydawniczą muzeum.
Jak wyjaśnił PAP Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza (będącego oddziałem Muzeum Literatury w Warszawie), w serii pod nazwą „bibuła literacka” promowane będą wartościowe teksty literackie autorów jeszcze mało znanych, które na rynku literackim mogłyby pozostać niezauważone. Opiekunem merytorycznym serii jest krytyk literacki i dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie, Jarosław Klejnocki.
W serii pod nazwą „bibuła literacka” promowane będą wartościowe teksty literackie autorów jeszcze mało znanych, które na rynku literackim mogłyby pozostać niezauważone. Opiekunem merytorycznym serii jest krytyk literacki i dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie, Jarosław Klejnocki.
Autorzy, którzy chcieliby wydać swoje utwory w ramach „bibuły literackiej”, mogą skontaktować się z muzeum we Wsoli, Po dokonaniu selekcji placówka wybierze pozycje, które chce opublikować.
"Czarna taksówka", której promocja odbędzie się w piątek, to druga książka poetycka Roberta Utkowskiego. Jego debiutancki tomik poetycki „Fluktuacje” ukazał się w 2003 roku. Swoje wiersze drukował w „brulionie”, "Kresach", "Kartkach" oraz innych czasopismach literackich.
Robert Utkowski (ur. 1972 r.) ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną (dziś Uniwersytet Jana Kochanowskiego) w Kielcach. Jest dziennikarzem telewizyjnym, poetą, członkiem redakcji pisma społeczno-kulturalnego „Miesięcznik Prowincjonalny”.
Muzeum Witolda Gombrowicza położone jest przy trasie Warszawa-Kraków (90 km od Warszawy i 10 km od Radomia), w pałacyku należącym niegdyś do brata Gombrowicza - Jerzego. Na stałej wystawie w muzeum prezentowane są nie tylko listy i rękopisy Witolda Gombrowicza, lecz także cenne dokumenty, fotografie ze zbiorów rodzinnych i pamiątki po pisarzu. Są wśród nich krawaty, fajki, laski, okulary, wieczne pióro, filiżanka, maszyna do pisania oraz walizka, z którą w 1939 roku Gombrowicz wyjeżdżał z Polski i która towarzyszyła mu na emigracji.(PAP)
ilp/ hes/