Katowicki samorząd ogłosił przetarg na wykonawcę robót budowlanych Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”. Ośrodek, który powstanie w domu zmarłego w 2013 r. wybitnego kompozytora i pianisty, ma nie tylko prezentować jego dorobek, ale także stać się miejscem wydarzeń kulturalnych.
„Kilkanaście dni temu obchodziliśmy siódmą rocznicę przyznania Katowicom tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej +Dom Kilara”+ to kolejny krok do tego, by jeszcze bardziej poszerzyć ofertę związaną z tą dziedziną sztuki” - powiedział w poniedziałek prezydent Katowic Marcin Krupa.
Jak przypomniał, Kilar przez wiele lat mieszkał i tworzył w Katowicach, dzięki temu dziś miasto kojarzy się z tym znanym kompozytorem. „Chcemy pamięć o nim kultywować. Dlatego kupiliśmy dom, w którym mieszkał i chcemy w nim stworzyć Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej +Dom Kilara+. Budynek zostanie rozbudowany. W jednej części znajdzie się wystawa poświęcona Wojciechowi Kilarowi, w drugiej - interaktywna wystawa poświęcona muzyce” – dodał prezydent.
Jak podają katowiccy urzędnicy, „Dom Kilara” będzie przede wszystkim miejscem upamiętniającym wielkiego kompozytora i jego twórczość, ale ma też być poświęcony całej śląskiej szkole kompozytorów i stworzonym przez jej przedstawicieli utworom. „Będzie też służyć edukacji muzycznej, gromadzeniu zbiorów muzycznych oraz ich udostępnianiu, a także promowaniu Katowic jako Miasta Muzyki” - wskazują.
Choć działalność centrum dopiero się rozpocznie, została już opracowana koncepcja wystawy stałej, którą będzie można tam zwiedzać. Będzie składać się ona z dwóch części. Pierwsza, muzealna, będzie zlokalizowana w oryginalnej części budynku, który ma zachować swój pierwotny charakter i będzie poświęcona życiu i twórczości Kilara.
„W budynku pozostawione będą przedmioty należące do kompozytora – fortepian, rękopisy, książki czy meble. Zwiedzanie rozpocznie się od seansu filmowego w salonie, po którego obejrzeniu goście będą kierowani do gabinetu Wojciecha Kilara oraz innych pokojów jego domu” - opisywał zastępca dyrektora w spółce Katowickie Inwestycje Jarosław Łuczyński.
Druga, edukacyjna i interaktywna wystawa znajdzie się w dobudowanej części obiektu, będzie tworzona przede wszystkim z myślą o dzieciach i nastolatkach. Oprócz wystawy stałej obiekt ma umożliwiać także organizowanie różnego rodzaju wydarzeń, jak recitale, warsztaty muzyczne czy minifestiwale. Służyć temu ma między innymi wytłumiona akustycznie sala wraz ze sceną.
Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 15 miesięcy od dnia podpisania umowy na wykonanie robót budowlanych. Miasto przygotowuje jeszcze przetarg na wyposażenie oraz aranżację ekspozycji.
Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. Przez wiele lat mieszkał w Katowicach, które nazywał drugą, po Lwowie, "małą ojczyzną". Był wybitnym kompozytorem utworów orkiestrowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych i fortepianowych, twórcą muzyki filmowej i współtwórcą polskiej szkoły awangardowej.
Karierę rozpoczął pod koniec lat 50. na festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył, wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, polską szkołę awangardową. W 1974 r. skomponował swój słynny poemat symfoniczny "Krzesany”. Do najważniejszych utworów Kilara należą także m.in. "Kościelec 1909" - poemat symfoniczny poświęcony Mieczysławowi Karłowiczowi; "Orawa" na kameralną orkiestrę smyczkową oraz "Missa pro pace" na sopran, alt, tenor, bas, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną.
Na świecie znany jest głównie ze swojej muzyki filmowej; stworzył ją do ponad 150 obrazów. Współpracował m.in. z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim.
Kompozytor zmarł 29 grudnia 2013 r. w Katowicach, gdzie został pochowany. (PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ aszw/