Piosenkarz Grzegorz Turnau, redaktor naczelny wydawnictwa Znak Jerzy Illg, lekarz hematolog Aleksander Skotnicki oraz profesorowie: Janusz K. Kozłowski, Krzysztof Królas i Marek Stankiewicz otrzymali w piątek Nagrody Miasta Krakowa.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił podczas uroczystości, że Nagroda Miasta Krakowa "to wyróżnienie elitarne", a w gronie jej laureatów są osoby, których dorobek jest powszechnie znany także poza granicami Krakowa i Polski.
"Obecny tutaj wydawca, poeta Jerzy Illg powiedział kiedyś pięknie, że +w Krakowie o wiele łatwiej tworzyć, bo trafia się tutaj na podatny grunt+. Chciałem państwu podziękować za to, że korzystacie z tego gruntu, z tej gleby, z której wyrasta wasza twórczość. To naprawdę wielka rzecz dla Krakowa" - powiedział prezydent Majchrowski.
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider podkreślił, że "to nie smog, nie infrastruktura, nie edukacja, nie kultura, tylko twórcy są najważniejsi dla Krakowa", bo to oni sprawiają, że miasto zmienia się, staje się coraz piękniejsze i bardziej znaczące w Rzeczpospolitej i w tej części Europy.
Nagrody są wręczane w kilku dziedzinach: kultury i sztuki, nauki i techniki oraz sportu. W tej ostatniej kategorii tym razem nie wyłoniono laureata.
W kategorii kultura i sztuka uhonorowano: redaktora naczelnego wydawnictwa Znak Jerzego Illga za wybitne osiągnięcia w promocji krakowskiej kultury; prof. Aleksandra Skotnickiego, lekarza hematologa za dokonania w rozwoju dialogu polsko-żydowskiego m.in. za badania i publikacje poświęcone losom przedwojennych mieszkańców Krakowa żydowskiego pochodzenia oraz Grzegorza Turnau za wybitne osiągnięcia artystyczne.
W kategorii nauka i technika wyróżnieni zostali: prof. Janusz K. Kozłowski - wybitny archeolog, badacz paleolitu i neolitu oraz profesorowie Krzysztof Królas i Marek Stankiewicz, którzy doprowadzili do zbudowania w Krakowie synchrotronu SOLARIS.
Jerzy Illg, dziękując w imieniu nagrodzonych, powiedział, że zarówno tegoroczni, jak i poprzedni laureaci Nagród Miasta Krakowa mogliby powiedzieć to, co parafrazując słowa Johna Fitzgeralda Kennedy’ego mówił prof. Aleksander Skotnicki: "Nie zastanawiaj się, co Kraków może zrobić dla ciebie, pomyśl, co ty możesz zrobić dla Krakowa".
Jerzy Illg, dziękując w imieniu nagrodzonych, powiedział, że zarówno tegoroczni, jak i poprzedni laureaci Nagród Miasta Krakowa mogliby powiedzieć to, co parafrazując słowa Johna Fitzgeralda Kennedy’ego mówił prof. Aleksander Skotnicki: "Nie zastanawiaj się, co Kraków może zrobić dla ciebie, pomyśl, co ty możesz zrobić dla Krakowa".
"Każdy z nas na swym polu starał się robić tyle, ile mógł" - zauważył Illg. "Ta nagroda stanowi w moim przekonaniu nie tylko wyróżnienie za dotychczasowe dokonania, ale może w jeszcze większym stopniu zobowiązanie, żeby zwłaszcza w obecnym czasie, kiedy wokół nas tyle jest kłamstwa, małości i dokonań pozornych, opowiadać się po stronie prawdy i dobra, przykładać rękę do tego, co ma sens, co pozostanie wartością trwałą i nie pozwoli się zafałszować ani przekreślić" - powiedział Illg.
Wyróżnienia otrzymali autorzy najlepszych prac dyplomowych obronionych w 2015 r.: Weronika Bogal i Adam Łyko z Politechniki Krakowskiej za pracę inżynierską "Muzeum Historii Podgórza i Obserwatorium Przyrody w Kamieniołomie Liban w Krakowie", Michał Grzybowski z Politechniki Krakowskiej za pracę o "Rewaloryzacji założenia parkowego przy Dworku Jana Matejki w Krzesławicach" oraz Dominika Kruszyna, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego, która przygotowała projekt mapy dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim po Krakowie.
Wyróżnienia trafiły także do: Dominika Rybiałka, absolwenta krakowskiej PWST za pracę magisterską poświęconą motywom żydowskim w Teatrze Śmierci Tadeusza Kantora; Adriany Szuleckiej, absolwentki AGH, która zajmowała się zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie oraz Aleksandry Zajdel z ASP, która w pracy licencjackiej zaprojektowała elementy informacji wizualnej dla Ogrodu Botanicznego UJ.
Kandydatów do nagród zgłaszają związki i środowiska twórcze, instytucje artystyczne, kulturalne, wydawnicze, szkoły wyższe, instytuty naukowo-badawcze, towarzystwa naukowe oraz inne organizacje. Powoływana corocznie przez prezydenta Krakowa komisja nagród, złożona w większości z profesorów krakowskich wyższych uczelni, po analizie wniosków, przedstawia propozycje prezydentowi miasta, który podejmuje decyzje o przyznaniu nagród. Pracom komisji przewodniczył prezes Polskiej Akademii Umiejętności prof. Andrzej Białas.
Przed rokiem nagrodzeni zostali: Marian Dziędziel, prof. Jerzy Kucia, Bronisław Maj, Joanna Olczak–Ronikier oraz prof. Adam Wsiołkowski.
Tradycja przyznawania nagród osobom szczególnie zasłużonym dla Krakowa sięga XVI wieku. Pierwszym znanym z nazwiska laureatem był Mikołaj Jaskier wyróżniony w 1535 r. za kodyfikację prawa miejskiego. Początkowo nagrody wręczane były sporadycznie, zmieniło się to w roku 1930 - odtąd przyznawano je regularnie aż do wybuchu II wojny światowej. Wręczanie nagród wznowiono w 1945 r.(PAP)
wos/ mow/