Wybitny polski teatrolog działający za granicą - prof. Andrzej Wirth i menedżer teatralny z USA Philippe Arnoult zostali laureatami nagród Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI), przyznawanych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.
Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest co roku 27 marca, w tym roku po raz 53.
Zarząd Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego przyznał Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza 2014 - za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie Philippe'owi Arnoultowi. Arnoult jest menedżerem z USA, który w 1971 roku utworzył „Baltimore Theatre Project”, a następnie przez ponad dwie dekady pełnił funkcję dyrektora tej instytucji, prezentując wiodących artystów teatru i tańca zarówno z USA, jak i z zagranicy.
W roku 1990 stworzył Centrum Rozwoju Teatru Międzynarodowego (CITD - Center for International Theatre Development). Działalność tego ośrodka rozwinęła wymianę artystyczną z krajami Europy Wschodniej i Centralnej w ramach specjalnej inicjatywy na lata 1999–2004, kiedy młodzi reżyserzy z Polski, Węgier, Rumunii, czy Rosji nawiązywali dialog z partnerami w USA. Wynikiem tego przedsięwzięcia, po pięciu latach, było ponad 20 zrealizowanych produkcji teatralnych.
Prof. Andrzej Wirth otrzymał nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą. Wirth jest wybitnym polskim krytykiem teatralnym i literackim, teatrologiem i tłumaczem, działającym od 1966 za granicą, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Niemczech.
W 1982 r. został powołany na stanowisko profesora w katedrze teatrologii w Justus Liebig Universitat w Gissen (Niemcy). W tym roku założył tam też pierwszy w Niemczech Instytut Teatrologii Stosowanej i do przejścia na emeryturę w 1992 r. pełnił funkcję jego dyrektora. Instytut do dzisiaj jest jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych niemieckich ośrodków akademicko-artystycznych w dziedzinie teatru eksperymentalnego. Wirth tłumaczył na język polski dramaty Bertolda Brechta, Friedricha Durrenmatta, Petera Weissa. Jednocześnie – publikując artykuły w prestiżowych czasopismach po angielsku i niemiecku – wpłynął na światową recepcję artystów polskiego teatru, między innymi Tadeusza Kantora i Jerzego Grotowskiego.
Teatralną Książką Roku 2013 została, złożona z pięciu zeszytów, edycja pierwszego tomu scenariuszy Jerzego Grzegorzewskiego "Warjacje. Scenariusze z lat 1978-1991" pod red. Ewy Bułhak i Mateusza Żurawskiego. Publikację wydał Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przy współpracy Teatru Studio im. S.I. Witkiewicza i Teatr Narodowy w Warszawie.
Co roku, z okazji święta teatru przygotowywane jest Orędzie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. W tym roku jego autorem jest Brett Bailey - dramatopisarz i reżyser oraz performer z Afryki Południowej. Orędzie Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego napisał prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz.
"Jestem jednym z Was, których uwiódł teatr. Na widowni i na scenie (...). My, których uwiódł teatr, wierzymy, że w epoce dosłownego przekazu telewizyjnego warto łączyć się, by mówić językiem właściwym poezji – na forum ulicy, w przestrzeni postindustrialnej czy w tradycyjnym teatrze. Wierzę, że artysta teatru, choć nie porządkuje świata, to w przedziwny sposób go jednoczy" - napisał Łukaszewicz w orędziu.
Międzynarodowy Dzień Teatru ogłoszono z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w 1961 r. dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 r. Teatru Narodów - festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny". Obchodzony jest na całym świecie od 1962 roku. (PAP)
agz/ jra/