Polska po 1989 roku

09.12.2019

R. Trzaskowski: przekazaliśmy do bibliotek ponad 2 tys. książek Olgi Tokarczuk

Właśnie przekazaliśmy ponad 2 tys. egzemplarzy książek Olgi Tokarczuk do bibliotek szkolnych i publicznych; cieszę się, że możemy w taki wymierny sposób uczcić Nobla znakomitej polskiej pisarki, której twórczość cenię osobiście - poinformował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

O przekazaniu książek prezydent stolicy poinformował za pośrednictwem Twittera. "Jak najlepiej uczcić Nobla Olgi #Tokarczuk? @warszawa podpowiada - oczywiście przeczytać jedną z książek noblistki! Żeby Wam to ułatwić, przekazaliśmy właśnie ponad 2 tys. ich egzemplarzy do bibliotek szkolnych i publicznych. Do wyboru jest aż 14 różnych tytułów. Zachęcam!" - napisał.

Do wpisu Trzaskowski załączył krótkie wideo. "Cieszę się, że możemy w taki wymierny dla was sposób uczcić Nobla znakomitej polskiej pisarki, której twórczość cenię osobiście" - podkreślił w nim prezydent stolicy.

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". W sobotę w stolicy Szwecji Tokarczuk wygłosiła wykład noblowski.

Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.(PAP)

sno/ aj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL