Paradny przejazd kapel i kolędników zaprzęgami konnymi przez Bukowinę Tatrzańską rozpoczął się w środę 42. Góralski Karnawał. Do niedzieli najlepsze grupy kolędnicze z całej Polski, muzykanci i góralscy tancerze będą bawili publiczność swoimi występami.
„Niezmiernie ważny dla naszego karnawału jest konkurs grup kolędniczych, których w tym roku mamy około 80” – powiedział dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej Bartłomiej Koszarek.
Według niego rozmaitość grup kolędniczych z całej Polski to ogromne bogactwo kulturowe: obrzędowości, misternie wykonanych strojów, gwary, muzyki i kolędowania. „Będą u nas pasterze, draby, herody, grupy z gwiazdą, szopka i turoniem. To kilkusetletni dorobek naszej polskiej wsi” – mówił.
Historia góralskiego karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej sięga 1973 roku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano międzyregionalny, a w latach następnych Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych.
Konkursy kolędnicze będą się odbywały popołudniami od czwartku do soboty. W niedzielę jury festiwalu najlepszej grupie przyzna „Złotą Góralską Rozetę”. Grupy oceni powołana komisja artystyczna, składająca się ze specjalistów w różnych dziedzinach folkloru: etnografów, etnologów, etnomuzykologów i folklorystów.
Wieczorami na scenie Domu Ludowego, który jest głównym organizatorem Góralskiego Karnawał, będą się odbywały taneczne rywalizacje w tańcu zbójnickim. „Zbójnicki to najbardziej kojarzony z góralszczyzną taniec, utożsamiany ze legendarną góralską hyrnością (dumą) i ślebodą (swobodą). Młodzi mężczyźni będą się próbować, który ładniej zatańczy. Będą walczyć o zbójnicką ciupagę” – zapowiedział Koszarek.
Historia góralskiego karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej sięga 1973 roku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano międzyregionalny, a w latach następnych Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych.
Od 1996 roku Bukowina Tatrzańska została przyjęta do Międzynarodowej Federacji Miast Karnawałowych, największej na świecie organizacja promującej i chroniącej pamięć o festiwalach i paradach karnawałowych. Federacja zrzesza ponad 500 członków i organizacji reprezentujących 100 miast w 52 krajach m.in. Rio de Janeiro.(PAP)
sz/ ls/