Kultura i sztuka po 1989 roku

07.08.2019

Rozpoczął się festiwal muzyczny Sziget

Jeden z największych europejskich festiwali muzycznych, Sziget (węg. wyspa), w którym wezmą w tym roku udział wykonawcy z 62 krajów, w tym z Polski, rozpoczął się w środę w Budapeszcie. Największą gwiazdą pierwszego dnia będzie Brytyjczyk Ed Sheeran.

Sziget odbywa się na kilkudziesięciu scenach na wyspie Starobudzińskiej na Dunaju, gdzie przygotowano dla gości w sumie około 1000 różnych programów. Do 13 sierpnia wystąpią m.in. Franz Ferdinand, the National, Florence and The Machine oraz Twenty One Pilots.

Polskim akcentem będzie w tym roku występ grupy Cheap Tobacco, grającej muzykę z pogranicza rocka i bluesa. Koncert wsparł Instytut Polski w Budapeszcie. Polski zespół folkowy Dikanda zagra zaś z serbskim akordeonistą Marko Kukobatem.

Festiwal zamknie najdroższy koncert w historii Szigetu – 2,5-godzinny występ zespołu Foo Fighters, założonego w 1994 r. przez byłego perkusistę Nirvany Dave’a Grohla.

W ramach kampanii Love Revolution na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska z gośćmi festiwalu spotkają się w przerwach między koncertami ambasadorka pokoju ONZ, światowej sławy badaczka szympansów Jane Goodall, ambasadorka dobrej woli Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR), slamerka Emi Mahmoud czy amerykański tancerz Drew Dollaz.

W ramach serii koncertów Global Village wystąpią gwiazdy muzyki folkowej, będzie też wioska Afro-Latin-Reggae, wioska węgierska, scena operowa i jazzowa, a także teatralna. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach baletowych, tańca brzucha, hinduskiego tańca kathak czy samby.

Specjalne pokazy na Sziget przygotowali cyrkowcy z Francji, Etiopii, Kanady, Finlandii, Korei Południowej czy Argentyny, a Niemiecka Centrala Turystyki – program z okazji 100-lecia Bauhausu.

Swoją działalność zaprezentują organizacje pozarządowe w ramach sekcji Namioty bez Granic – będzie poruszana m.in. kwestia migracji i kulturalnej wielobarwności.

Festiwal stara się popularyzować ochronę środowiska – na jego terenie zakazane jest używanie plastikowych talerzy, sztućców, słomek i torebek. "Do 2021 r. chcemy ostatecznie wyeliminować z festiwalu plastikowe butelki" – oznajmił główny organizator Tamas Kadar.

Sziget jest jednym z największych festiwali muzycznych w Europie. W 2018 r. odwiedziło go rekordowe ponad pół miliona gości. Najwięcej osób przyjeżdża z Wielkiej Brytanii, a także Holandii, Francji i Niemiec.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ cyk/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL