Trzy koncerty kameralne z udziałem wybitnych pianistów: Krzysztofa Książka, Szymona Nehringa, Łukasza Krupińskiego i Aleksandry Świgut odbędą się w ramach I Festiwalu kompozycji romantycznych pt. „Wokół Józefa Elsnera”. Warszawska impreza potrwa do niedzieli.
W zabytkowych wnętrzach Warszawy: na Zamku Królewskim, w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich i w Oranżerii Pałacu w Wilanowie odbędzie się festiwal muzyczny zatytułowany "Wokół Józefa Elsnera", poświęcony propagatorowi polskiej kultury muzycznej oraz nauczycielowi Fryderyka Chopina i wychowawcy całej generacji polskich kompozytorów epoki romantycznej.
"Koncerty przypomną sylwetkę kompozytora i cenionego nauczyciela Warszawskiego Konserwatorium, którego 250. rocznica urodzin przypada w tym roku" - powiedział PAP Jakub Lis ze Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, które jest pomysłodawcą i realizatorem festiwalu.
Podczas koncertów wystąpią czołowi polscy artyści młodej i najmłodszej generacji, zdobywcy licznych nagród na międzynarodowych konkursach muzycznych - zapowiadają organizatorzy.
W piątkowy wieczór w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego przypomniane zostaną utwory fortepianowe - solowe i na cztery ręce - a także sonaty na skrzypce i fortepian Józefa Elsnera, m.in. Sonata fortepianowa B-dur, Rondo a la mazurek g-moll, Polonez.
Na instrumencie historycznym wykonają je Aleksandra Świgut i Krzysztof Książek – laureaci I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych oraz skrzypaczka Aleksandra Kuls, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. J. Szigetiego w Budapeszcie.
W programie sobotniego (7 września) koncertu w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich) znajdą się utwory Chopina, które powstały w okresie trzech lat studiów u Elsnera. Będą to m.in. Mazurki op. 6, Rondo á la Mazur F-dur op. 5, Sonata fortepianowa c-moll op. oraz Trio g- moll op. 8. Dzieła wczesnej twórczości Chopina wykonają utalentowani i nagradzani pianiści najmłodszej generacji: Szymon Nehring, Adam Goździewski, skrzypaczka Maria Machowska i wiolonczelista Marcin Zdunik.
Ostatni festiwalowy koncert będzie miał miejsce 8 września w Oranżerii Pałacu w Wilanowie. "Jest to wyjątkowa okazja usłyszenia utworów kameralnych Elsnera i jego uczniów – polskich kompozytorów romantycznych, których twórczość jest w ostatnich latach na nowo odkrywana: Józefa Nowakowskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Władysława Krogulskiego" - zaznaczył Jakub Lis. Zagrają: pianista Łukasz Krupiński, skrzypkowie Robert Kwiatkowski i Marcin Markowicz, altowiolista Artur Rozmysłowicz, wiolonczeliści Maciej Młodawski i Marcel Markowski oraz kontrabasista Tomasz Januchta.
Józef Elsner, który urodził się 1 czerwca 1769 w rodzinie niemieckiej w Grodkowie na Opolszczyźnie, z wyboru czuł się Polakiem. W swojej twórczości kompozytora, dyrygenta, nauczyciela manifestował fascynację polską kulturą muzyczną i takimi tańcami jak polonez, mazur, krakowiak.
Od 1799 do 1824 prowadził operę w Teatrze Narodowym, wzbogacając jej repertuar własnymi dziełami. W latach 1802-06 prowadził własną sztycharnię nut i systematycznie przygotowywał zbiory utworów wydawane od 1803 r. do 1805 r. pt. "Wybór pięknych dzieł muzycznych i pieśni polskich".
Był pedagogiem; uczył w kilku szkołach, m.in. w Szkole Dramatycznej Bogusławskiego, w Szkole Głównej Muzyki; w latach 1826-31 w Szkole Głównej Muzyki - tam wykształcił wielu polskich kompozytorów, wśród nich Fryderyka Chopina. Studia swego najsłynniejszego ucznia Fryderyka Chopina podsumował słynną opinią – "szczególna zdatność, geniusz muzyczny".
Zmarł 18 kwietnia 1854 w Elsnerowie pod Warszawą.
Mecenat nad Festiwalem "Wokół Elsnera" sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
autor: Anna Bernat
abe/aszw/